Zamanla "eskiyen" imanlarımızı nasıl "yenileriz" ?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İman Bölümünden Zamanla "eskiyen" imanlarımızı nasıl "yenileriz" ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  Zamanla "eskiyen" imanlarımızı nasıl "yenileriz" ?

  Reklam  Zamanla "eskiyen" imanlarımızı nasıl "yenileriz" ?

  Forum Alev
  Bir seferinde Peygamberimiz Sahabilere, "Elbisenin eskimesi gibi iman da eskir" buyurur. "Bu durumda ne yapalım, yâ Resulallah?" diye sormaları üzerine, Peygamberimiz şu açıklamayı yapar. "İmanınızı Lâ ilâhe illallah diyerek yenileyiniz."

  Yani, "Allah'tan başka bir ilâh olmadığını dile getirerek imanınızı yenileyiniz."

  İmanımızı eskiten, inancımızı yıpratan zararlı şeyler hangileridir? Nasıl olur da iman eskir? Bir kere insan olarak her zaman aynı psikolojide olamıyor, sık sık değişebiliyoruz. Bir saat önce neşe içindeyken, bir saat sonra sıkıntıdan patlayacak hale gelebiliyoruz. Bazen oluyor, bir günaha giriyoruz. Bir an için imanın sesine kulak vermediğimizden ayağımız günah çukuruna düşüyor. Daha sonra ruhumuz daralıyor, kalbimiz sıkılıyor, uyanır uyanmaz hemen tövbe ediyoruz. Biz imanımızı korumak, Allah'a olan inancımızı sağlam tutmak için elimizden gelen çabayı harcıyoruz, ama gizli düşmanlarımız boş durmuyor, içten içe, imanın merkezi olan kalbimize saldırıyor.

  Bu düşmanların en büyüğü, bir an bile peşimizden ayrılmayan şeytandır. Sonra ona kulak veren, bizi günahlara sürükleyen nefsimiz, yani içimizdeki şeytanın sesi... Şeytan bizi Allah'tan uzaklaştırmak için telkinlerde bulunuyor, aklımızı ve kafamızı karıştırıyor, hayalimize en olmadık şeyleri getiriyor.

  Çok çirkin sözleri, görüntüleri yansıtıyor. Şeytanın bu telkinlerine aldanan insanlar, imanından şüphe etmeye, inandıklarından kuşku duymaya başlıyor, böylece git gide farkında olmadan imanına zarar veriyor. Biraz da irademizde zayıflık varsa, imanî meselelerde bilgimiz azsa, imanımızı kuvvetlendirecek bilgilerden mahrum kalmışsak şeytanın bu telkinleri bizi etki altında bırakabiliyor.

  İmanımızı bu tür yollarda zayıflatmaya çalışan, nurunu söndürmeye ve kapmaya çalışan şeytana karşı kuvvetli ve sağlam bir imanı elde etmek için gayret göstermek gerekiyor. Her varlık bizi Allah'a götürmeli. Çünkü her varlığı Allah yarattı, O'nun eseri ve sanatıdır. Bir taş parçası, bir avuç toprak bile kendi kendine yaratılmamış. Dünyada gördüğümüz her şey bir yaratıcının emri, iradesi, yaratması ve ayakta tutması sayesinde vardır. Kur'ân'ın öğrettiği anlamda böyle bir imana sahip olan insanın imanı devamlı koruma altındadır, tehlikelerden uzaktır. Son nefesine kadar bu imanı taşır, son sözü de "Lâ ilâhe illallah" olur inşaallah...

  Sen sevdiğinle berabersin Enes bin Mâlik rivayet ediyor: Adamın biri Peygamberimize gelerek şöyle dedi: "Ey Allah'ın Resulü, kıyamet ne zaman kopacak?" Resulullah: "Kıyamet için ne hazırladın?

  " Adam: "Ey Allah'ın Resulü! Ben çok fazla namaz kılmak, oruç tutmak ve sadaka vermekle kıyamet için hazırlanmadım. Ben sadece Allah ve Resulünü seviyorum." Bunun üzerine Peygamberimiz şöyle buyurdular: "Sen sevdiğin kimse ile berabersin." Bunun üzerine orada olan bizler Peygamberimizin bu sözüne o kadar sevindik ki, o güne kadar hiçbir şeye bu kadar sevinmemiştik.  Mehmed Paksu
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Zamanla "eskiyen" imanlarımızı nasıl "yenileriz" ?

  Reklam  Her şey gibi imanın da tazelenmesi ve üzerine eklenmesi gerekmektedir. Sürekli yeyip içtiğimiz gibi manevi olarak da beslenmemiz gerekir. Yenilmek imanımızı koruyup sağlamlaşmasını sağlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi