İç Anadolu Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden İç Anadolu Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  İç Anadolu Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü

  Reklam



  İç Anadolu Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü

  Forum Alev
  İÇ ANADOLU BÖLGESİ’NİN İKLİMİ VE İÇ ANADOLU BÖLGESİ’NİN BİTKİ ÖRTÜSÜ (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  Bölgenin çevresi yüksek dağlarla çevrili olduğundan, denizlerin nemli ılıman havası bölgeye sokulamaz. Bu nedenle bölgede, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı karasal iklim hakimdir. Bölgede, doğuya doğru gidildikçe yüksekliğin artmasına bağlı olarak karasallık derecesi artar ve kış sıcaklıkları çok düşük değerlere ulaşır.

  İç Anadolu, ülkemizin en az yağış alan bölgesidir. Ortalama yağış 400 mm civarındadır. Bölge, en fazla yağışı ilkbahar aylarında sağanak halinde alır. En kurak mevsim yazdır. Yazların kurak olması ve yaz kuraklığının erken başlaması sebze türü bitkiler üzerinde olumsuz etki yapar. Bölgenin ve ülkemizin en az yağışlı yeri Tuz Gölü çevresidir (320 mm).

  Yağışların azlığı bölgenin deniz etkisine kapalı olmasından kaynaklanmaktadır. Denizden gelen nemli hava kütlesi, nemini, dağların denize bakan yamaçlarında yağış halinde bırakır. İç Anadolu Bölgesi'ne doğru eserken artık kurudur.

  Bölgede görülen yağışlar konveksiyonel ve cephesel kökenlidir. Kırkikindi adı da verilen konveksiyonel yağışlar İlkbaharda yaygındır.

  Bölgenin tabii bitki örtüsü bozkırdır.

  Bozkır, ilkbahar yağmurlarıyla yeşeren, birkaç ay yeşil kalan, yaz sıcaklığı ile sararan ot topluluğudur.

  İç Anadolu Bölgesi ülkemiz ormanlarının %7 sini kaplayarak bölgeler arasında 6. sırada yer alır. Ovaları şunlardır: Kayseri, Konya, Ereğli, Aksaray, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Develi, Nevşehir, Kırşehir, Sivas.




 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: İç Anadolu Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü

  Reklam



  İç Anadolu bölgemizde yükseltilerin fazla olması nedeni ile karasal iklim görülmektedir.Bölgede karasal iklim bitki örtüsü olan bozkırlar görülmektedir.Yağış az olan bir bölgedir.







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi