Karatay Aksaklı Köyü Hakkında Bilgiler

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Karatay Aksaklı Köyü Hakkında Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Karatay Aksaklı Köyü Hakkında Bilgiler

  Reklam  Karatay Aksaklı Köyü Hakkında Bilgiler

  Forum Alev
  Konya Köyleri - Karatay Aksaklı Köyü - Aksaklı Köyü Hakkında Bilgiler - Aksaklı Köyü Resimleri
  İli:Konya

  İlçesi:Karatay

  İle Uzaklığı:78km

  İlçeye Uzaklığı: ?

  Rakım:1049m

  Muhtarlık Tel:0 (332) 355 03 55


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000 550

  1997 557


  AKSAKLI KÖYÜ GENEL BİLGİ

  Köy 130 haneden oluşmakta ve Konya merkeze 78 Km. uzaklıktadır. Halkı yörük geleneğinden kalma bir adet olarak kışları Konya merkeze gitmekte yazları tekrar köye dönmektedir. Muhtarı son 2 dönem, Mehmet Büyükalim'dir. Baş aza sı Kamuran Özkan’dır.


  KÖYÜN TARİHİ DURUMU

  Köyün kurucularının, halen de köyde en büyük iki sülale olma özelliğine sahip Arı ve Özkan sülaleleri olduğu söylenmektedir. Özkanlar yakın zamana kadar Göçü Köyünden geldiklerine dair rivayetlere inanmış olsalar da yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Sarıkeçili Yörüklerine bağlı oldukları anlaşılmıştır. Fakat bu bilgi hala tartışılmaktadır. Özkanlar kendi içerisinde Tahirler, Hacıosmanlar, Hacıseyitler(hassiyitler) gibi büyük sülalelerden müteşekkildirler.Köyümüzde Bayrak, Büyükalim, Yiler, Özcan, Özçelik, aileleri de ikamet etmektedir.


  KÖYÜN EKONOMİK DURUMU

  Köy eskiden tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlarken daha sonra hayvancılığı biraz geri plana atmıştır. Bunun nedeni 1995 yıllarında bir kısım arazide suyun çıkartılması ve sulu tarıma geçilmesi olarak gösterilebilir. Sulu tarıma geçilmesiyle buğday üretimine alternatif olarak ayçiçeği, fasulye, yonca ve şeker pancarı üretimi yapılmaya başlanmıştır. Özellikle 2000 li yıllarda pancar kotasının alınmasıyla köylülere büyük bir geçim kapısı açılmıştır. Diğer köylere nazaran Konya merkeze çok az işçi göçü vermiştir. Yani Konya ya gidip de vasıfsız işçi olarak çalışan birey sayısı yok denecek kadar azdır. Tarımın yanı sıra kamyon şoförlüğü (nakliyecilik) çok yaygındır. Her hanesinin en az bir kamyonu vardır. Yetişen yeni nesildeki yüksek tahsil yapan gençler dikkat çekmektedir


  KÖYÜN TAHSİL DURUMU

  Yukarıda belirttiğimiz gibi yeni nesilde yüksek öğrenim görenlerin sayısı oldukça yüksektir. Yüksek öğrenim bu köye çok uzak bir kavram olmamıştır. Nitekim Özkanların büyükdedeleri Konya’da Osmanlılar’ın son dönemlerinde kadılık yapmıştır. Köyde ilköğretim 3. sınıfa kadar hizmet veren bir okul vardır. Daha sonrası için öğrenciler komşu köy Yağlıbayat’a taşımalı sistemle yönlendirilmektedir. Aksaklı köyü bugüne dek gerek Türkiye gerekse Konya için önem arz eden büyük değerler yetiştirmiştir. İzmit’te ilk halat fabrikasının kurucusu yüksek makine mühendisi Hüseyin Özkan, halen görevde bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mithat Büyükalim, Ak Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Büyükalim, Körfez Dersaneleri İzmir Şubeler Müdürü Tahir Özkan, Konya’nın değerli avukatlarından Ali Özkan Aksaklılıdır.

  KÖYÜN SOSYOLOJİK DURUMU

  Aksaklı'nın en iyi sosyal ilişki kurduğu köy Yağlıbayat'tır. Gerek şehir merkezi güzergahında yer alması gerekse çeşitli nedenlerden dolayı ilişkiler samimi ve eskiye dayanmaktadır.Köyde, erkeklerde evlenme yaşı bir önceki kuşağa kadar 20 dir. Yeni nesilde ise 26 yaş sınırına kadar ulaşmıştır. Kızlarda ise hep 20 yaş civarını seyretmiştir. Aksaklı’da içe kapalı evlilikten ziyade komşu köylerden yapılan evlilikler tercih edilmektedir. En çok kız alınan komşu köy Akörenkışla(Avren)dır. En çok kız verilen köy ise Beşağıl(Gene)dır. Aksaray ve Ereğli yolunu birbirine bağlayan güzergahta bulunmasından dolayı jeopolitik konumu çok iyidir. Tarımsal imkanlar ve pazarlama açısından da daha elverişli bir konuma sahiptir.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
 2. 2
  sahinozkan
  Yeni Üye

  Cevap: Konya Köyleri - Karatay Aksaklı Köyü - Aksaklı Köyü Hakkında Bilgiler - Aksaklı Köyü Resimleri

  Reklam  s.a kardeşlerim burası benim köyüm.. ve fotoğrafları ise ben çekmiştim evimin bahçesinden... bu bilgileri ve bu fotoğrafları burada görmek beni heyecanlandırdı... tşk ederim ...+ Yorum Gönder
aksaklı köyü,  konya karatay akörenkışla köyünde yonca tarımı,  konya karatay aksaklı köyü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi