Konya Ereğli İlçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Konya Ereğli İlçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Konya Ereğli İlçesi

  Reklam  Konya Ereğli İlçesi

  Forum Alev
  Konya Ereğli İlçesi
  EREĞLİ

  Konya Ereğli İlçesi


  Yüzölçümü : 2189 km2
  Nüfusu : 128.106
  İlçe Merkezi : 84.476
  Köyler : 43.630
  Rakımı : 1050 m.

  Ereğli ülkemizde 15 ayrı yerleşim yerinin adı olarak kullanılmaktadır. Bunların en tanınmış olanlarından biri Konya Ereğli'dir. Adı, Kibistra, Cybistra, Kybetra olarak anılan Ereğli ilçesinin kurulduğu yöreye zaman içinde Tuvana, Tihana, Tuvanuva isimleri de verilmiştir.

  Hitit, Asır, Eski Yunan, Pers, Mekadonya, Roma ve Bizans'a bağlı olan Ereğli, Selçuklu döneminde uzun süren barış ortamına kavuşmuş Karamanoğulları devrinde ise Mamur Yazlık belde olarak kullanılmıştır. Yıldırım Beyazıt devrinde Osmanlı Devletine bağlanan Ereğli'de kesin Osmanlı egemenliği Fatih Sultan Mehmet Devrinde sağlanmıştır.

  Ereğli'nin Kuzeyi düzlük bir görünümde iken; güneyi oldukça engebelidir. Arazi kuzeyde Toros dağlarının eteğinden başlar ve engebesi giderek azalarak Konya Ovasına yayılır. İlçe Merkezinin 20 km güneyinden geçen Toros Dağlarından başka sönmüş Volkan Dağları Hasan Dağı (3258 m) ve kuzeybatı Karacadağ ile çevrilidir. En önemli akarsuyu İvriz Çayı'dır. Üzerine kurulu İvriz baraji ile Ereğli'de tarım alanlarının sulanmasını sağlayan İvriz Çayı, diğer taraftan Ereğli'nin içme suyu ihtiyacını da karşılamaktadır.
 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Konya Ereğli İlçesi

  Reklam  fotoğraflar:


 3. 3
  KeşmekeŞ
  Özel Üye
  Bende Ereğlide oturdum fakat Konya ereğli değil Karadeniz Ereğlide oturdum :)

  Teşekkürler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi