Konya Güneysınır İlçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Konya Güneysınır İlçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Konya Güneysınır İlçesi

  Reklam  Konya Güneysınır İlçesi

  Forum Alev
  Konya Güneysınır İlçesi
  GÜNEYSINIR

  Konya Güneysınır İlçesi


  Yüz ölçümü : 395 km2
  Nüfusu : 29.365
  İlçe Merkezi : 11.806
  Köyler : 17.559
  Rakım : 1100 m.

  Halk arasında "Güdelesin" adıyla tanınan höyükte ve çevresindeki bazı köylerimizde topraktan yapılmış çanak, çömlek ve madenden yapılmış eserler bulunması Güneysınır ve çevresinin tarih öncesi devirlerden bu yana iskan yeri olarak kullanıldığının delili olmaktadır.

  Daha önce Bozkır'a bağlı olan İlçemiz 1955 yılında Çumra'ya ait Karasınır ve Güneybağ (Elmasun) kasabaları haline getirilmiştir.Bu iki kasaba 9 Mayıs 1990 tarihinde birleştirilerek Güneysınır İlçesi'ni oluşturmuşlar, Güneybağ ve Karasınır ise İlçenin iki mahallesini oluşturmuştur.

  Konya'nın güneyinde ve Konya'ya 70 km.uzaklıkta yer alan Güneysınır İlçesinin yüzölçümü 38.000 hektardır. İlçemizin büyük bir bölümü dağlıktır. İlçede karasal iklim hüküm sürmekle beraber, az da olsa Akdeniz ikliminin ılımanlaştırıcı tesirlerinden de söz etmek mümkündür. Kış aylarında kar olarak düşen yağışlar, ilkbahar ve sonbaharda yağmur şeklindedir. Doğal bitki örtüsünün bozkır olduğu bölgemizde, yükseklere çıkıldıkça ardıç, meşe ve çamdan oluşan ormanlık alanlara rastlanır. Ormanlık alanlar yaklaşık 13.000 hektar kadardır.

  Toros dağlarının arasında akan Göksu deresi, İlçemiz ile Hadim İlçesi arasındaki sınırı oluşturmakta, Kızılöz ve Aydoğmuş göletleri ise başlıca su kütlelerini meydana getirmektedir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Konya Güneysınır İlçesi

  Reklam  memleketim insanı hep bir lakap takacak ilçe ismi güneysınır ama güdelesin deniliyor imiş Karasınır ve Güneybağ belediyeleri birleşerek 90 da ilçe oldular toplam nufusları 10 bin civarında+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi