Yenidoğan Köyü Sivrihisar - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Yenidoğan Köyü Sivrihisar - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Yenidoğan Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Yenidoğan Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Forum Alev
  Yenidoğan Köyü Sivrihisar - Eskişehir
  Yenidoğan Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Yenidoğan Köyü - Sivrihisar - Yenidoğan Köyü Hakkında  Yenidoğan, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: KADİR ALPİR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (222) 743 20 81
  Cep Telefonu: 0 (544) 312 66 17

  Tarihi
  köyümüz aslen şuanda günyüzüne bağlı olan kuzören köyünden göç ederek şuanki konumu ile yenidoğan köyüne yerleşmiştir 1960- 1965 yılları arsında gelmiştir köyümüzde eskiden çerkezler yani yakapınar köyü var imiş dedelerimiz belirli mücadeleler sonucu köyü almışlardır göçün başlıca sebebi ise gecim yani kuzören köyü küçük gelmesi arazinin uygun olmaması ile nüfüsün hızla artışı bunların sebeblerindendir köyümüzün eski adı tatar idi fakat belirli bi zaman sonra değiştirilmiş yanıbaşından sakarya nehiri gecmektedir suyun bol olması da birçok tahıl ürünlerinin yetiştirilmesine elverişli olmuştur güzel kılasik bir anadolu köyüdür. suyun olması ile beraber balık ve av hayatı belirli bir değer ve önem kazanmıştır.

  Kültür
  kültürümüz gelenek ve göreneklerimiz cok eskilere dayanmaktadır başlıca düğün yemeklerimiz meşhur bamya corbası pilav kompostu ve helva bunlar gercekten cok güzel ve insanın yemeye doyamadığı yemeklerdir ne biliyim halk ile beraber yenildiği için heralde kültürlü insan coktur bizim köyümüzde yani okumuş. insanlara değer gercekten cok verilir heleki müsafire önem bir başkadır el üstünde tutulur bayramlar bir başkadır bizim oralarda sabah namaz kılınmaya gidilince bir heyacan olur herkesde sonra camiden hic kimse ayrılmaz büyükler başa dikilir sonra küçüklere doğru sırayla bayramlaşılır daha sonrada muhtarımız lokum alır ve korucu sıra ile dağıtır bizim köyde bayrama cok tatlı başlanır köyümüzde çocuk parkı ve kütüphane acılmıştır tarihi güzellikleri kaynak suları ve piknik alanları ile doludur gelmenizi tavsiye ederiz.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 120 km, Sivrihisar ilçesine 32 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 434
  1997 459

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Kadir Alpir
  1999 - Ahmet Yılmaz
  1994 - Tekin Altınsoy
  1989 - Ömer Akın
  1984 - Arif Korkmaz

  Altyapı bilgileri
  Köyümüzde ilköğretim okulu vardır. Köyümüzün içme suyu şebekesi ve doğal kaynak suyu vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. ama bu gidişle sn muhtarımız kadir bey en kısa zamanda bunuda halledecektir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca cep telefonuda cekmektedir diğer bircok köyde bu imkânlar kısıtlıdır.


  Kaynak: Vikipedi , Yerel Net
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yenidoğan Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Yenidoğan Köyü Sivrihisar - Eskişehirde bulunan köy nufusu 500 üstündedir nufus biraz fazla olduğundan köyde ilkokul bulunmaktadır köy yollarının asfalt olduğu köy sağlık ocağı barındırmamaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi