Oğlakçı Köyü Sivrihisar - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Oğlakçı Köyü Sivrihisar - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Oğlakçı Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Oğlakçı Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Forum Alev
  Oğlakçı Köyü Sivrihisar - Eskişehir
  Oğlakçı Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Oğlakçı Köyü - Sivrihisar - Oğlakçı Köyü Hakkında  Oğlakçı, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Sedat Fırat

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 222 7357062
  Cep Telefonu: -

  Tarihi
  oğlakçı köyü şimdi komşu köy olan mülk köyü ile aynı köymüştü yerleşim yerleri şimdiki oturumlarının bulunduğu yerden yaklaşı 2 klometredaha ilerdeymişti zamanla artan nufus ve yerleşim alanları daraldığı için yer değiştirme ihtiyacı ortaya cıkmıştır malı mülkü cok olanlar güneydeki dağın eteklerine hayvancılıkla uğraşanlar kuzeydeki dagın eteklerine yerleşmştir köyn adıda oğlakçı köyü olmuştur zamanla iki yerleşim yerinin ortasından akarsu gecmesi ve eskişehir ankara karayolunun gecmesi iki köyü tamamen ayırmıştır oğlakçı köyü şanlı tarihiyle kahraman insanlarıyla bircok savaşlarda yer almış ülke savunmasın büyük görevler üslenmiştir köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır köyün nufusu 1990 lı yıllardan ihtibaren genç nufusun kentlere göçmesiyle giderek azalmaktadır köyümüün ankaraya uzaklığı 130 km eskişehire uzaklığı 120 km dir.

  Kültür
  Köy anadolu türkmen kültürünün sahip olup insanları misafirleri sever ve sıcak kanlıdır, düğün nişan gibi özel günlerde giyilen yöreye özgü giysiler ve takılar bunun en güzel örneklerindendir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 125 km, Sivrihisar ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 150
  2000 260
  1997 330

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Sedat Fırat
  2004 - Talat Erböcü

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu mevcut olup köy merkezi yerde olmasına rağmen başka köye taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca internet erişimi mevcuttur.

  Kaynak: Vikipedi , Yerel Net
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Oğlakçı Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Oğlakçı Köyü Sivrihisar - Eskişehire bağlı bir köy + bir özellik olarak köyde internet var denmiş ama artık dünya değişti 4,5 g bile var :) çok kalabalık bir köy değil hayvancılık ve tarımla geçim sağlanıyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi