Kaldırım Köyü Sivrihisar - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Kaldırım Köyü Sivrihisar - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kaldırım Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Kaldırım Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Forum Alev
  Kaldırım Köyü Sivrihisar - Eskişehir
  Kaldırım Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Kaldırım Köyü - Sivrihisar - Kaldırım Köyü Hakkında  Kaldırım, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Mehmet Ali Cimen

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (222) 729 41 04
  Cep Telefonu: -

  Tarih
  Eski yerleşim yerlerinde bulunan kalıntılar islam öncesi döneme ait yerleşim yeri olduğunu göstermekle beraber resmi bilgi mevcut değildir. Köye ilk yerleşen halkı 1800'lü yılların ortasında göç eden farklı İç Anadolu göçmen Kürt aşiretlerine mensup 3 (üç) ailedir. Daha sonra Osmanlı-Rus savaşlarında göç etmek zorunda kalan doğu kökenli aileler ve bazı göçmen kürtler Osmanlı'nın son dönemlerinde yerleşmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile Konya Akşehir'e bağlı olan köy, Afyon Emirdağ'a bağlanmıştır. O dönemde 20. yüzyılın ortalarına doğru Emirdağ köylerinden göç eden bazı Yörük ve Türkmen aileler köye kabul edilmiştir. Daha sonra Emirdağ adlî mercileri ile ihtilaf neticesinde Eskişehir Sivrihisar'a bağlanma kararı alınmıştır. Köy; adını, köyün aşağısındaki kaldırım taşlarından almıştır. Köyde, az da olsa Emirdağ Türkmenleri ve Yörükleri vardır. Ancak çoğunlukla farklı Kürt aşîretlerinden aileler bulunmaktadır.

  Kültür
  Köyün , görenek ve yemekleri BAYMA yemeği ve bükmelisi ile meşhurdur

  Coğrafya
  Eskişehir iline 148 Km., Sivrihisar ilçesine 48 Km. uzaklıktadır. Emirdağına 37 Km. uzakliktadir.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 751
  1997 765

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  erleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Mehmet Ali Cimen
  2004 - Ramazan Aygünes

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim (8 yıllık eğitim yapılmaktadır) okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, Sağlık ocağı vardır, doktor ve hemşiresi olup çevre köyler, aile doktorluğu için köye gelmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde Kafe bulunmaktadır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Kaldırım Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Kaldırım Köyü Sivrihisar - Eskişehire bağlıdır köy nufusu 1000 kişinin üstündedir haliyle köyde sağlık ocağı ve 8 yıllık okul bulunmaktadır köy yolları asfalt olup şebeke suyu bulunmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi