Böğürtlen Köyü Sivrihisar - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Böğürtlen Köyü Sivrihisar - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Böğürtlen Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Böğürtlen Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Forum Alev
  Böğürtlen Köyü Sivrihisar - Eskişehir
  Böğürtlen Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Böğürtlen Köyü - Sivrihisar - Böğürtlen Köyü Hakkında  Böğürtlen, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Nurettin ÖZEN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 222 7112929

  Tarih
  köyün tarihi bayağı eskilere dayanmaktadır.sivrihisar kayalıklarından geçen ve köyü sivrihisara bağlayan kağnı yolu buköyle sivrihisarın arasında önceden güçlü bir iletişimin olduğunu göstermektedir.kağnı yolunun geçtiği yerlerde şimdilerde nufus barındırmayan fakat daha önceleri hayli aktif olduğu düşünülen küçük yayla evi tarzı yerleşim birimleri sivrihisar kayalıklarının eteklerinde halen harabe halde mevcuttur.ankara eskişehir yolunun 100. km sin de alabalık tesislerinin karşısında 1 adet lidya mezarı defineciler tarafından tarihi belli olmayan bir zamanda ortaya çıkarılmıştır.buda bize köyün tarihinin zannedilenden çok daha eski olduğunu göstermektedir.köy civarında ve özellikle sivrihisar dağlarında kaçak defineciler halen cirit atmaktadır. 1.dünya savaşı sırasında yunanlılar tarafından köy sivrihisar la birlikte işgal edilmiş.köylünün ürünü yunanlılar tarafından yazpınarı mevkiinde toplanıp ateşe verilmek suretiyle imha edilmiş,yerli halka türlü işkence ve eziyet edilmiştir.(bu konudaki bilgiler yaşlı yerlilerin anlattıklarından ibarettir). köye cami 1960 yılından sonra yeni bir cami yapılmıştır.

  Kültür
  köyde genel olarak sivrihisar ve çevresinin kültürel anlayışı hakimdir.bununla birlikte köye dışardan göç etmiş insanlar kendi gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışmaktadırlar. düğünler klasik kır düğünü şeklinde yapılmaktadır.yörenin halk oyunları oynanmakla birlikte horonda oynanan oyunlar arasındadır. çocuk oyunnları ise yakantop,ortada sıçan,dokuz taş,misket,çivi oyunudur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 108 km, Sivrihisar ilçesine 6 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 264
  1997 213

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Nurettin ÖZEN
  2004 - İbrahim ÖZEN
  1999 - İbrahim ÖZEN
  1994 - İbrahim ÖZEN

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde içme suyu şebekesi vardır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Böğürtlen Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Böğürtlen Köyü Sivrihisar - Eskişehirde buluna köy 108 km uzaklıkta ve karasal iklimin hakim olduğu bir köydür köy tarihi çok eskilere dayanmaktadır köyde sağlık ocağı okul yoktur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi