Biçer Köyü Sivrihisar - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Biçer Köyü Sivrihisar - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Biçer Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Biçer Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Forum Alev
  Biçer Köyü Sivrihisar - Eskişehir
  Biçer Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Biçer Köyü - Sivrihisar - Biçer Köyü Hakkında  Biçer, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Mehmet Özcan

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 222 7182008
  Cep Telefonu:05423230057

  Tarih
  Köy 1800'lü yılların ortalarında "Mütevellizadeler" namı ile bilinen ailenin (şimdi soy adları "Biçerli"dir) çiftliği idi. Kurucusu Mütevellizade Kamil Ağadır. Eski tapu kayıtlarından Mütevellizadeler satın almadan önce köyüne ermeni azınlığa ait bir çiftlik olduğu anlaşılmaktadır. Biçer Köyü Cumhuriyet tarihimizde önemli yeri olan bir köydür. Kurtuluş Savaşı döneminde Gazi Mustafa Kemal sık sık tren yolu ile Ankara ile Sivrihisar arasındaki son istasyon olan Biçer'e gelerek oradan otomobille Sivrihisar'a, sonra da denetimlerde bulunmak üzere Karakaya, Aziziye, Aktaş, Akşehir ve diğer karargahlara gitmiştir. Atatürk'ün Başyaveri Salih Bozok ölümünden bir yıl önce Ulus Gazetesi'ne yazmış olduğu makalede şu kısa hatırayı anlatmıştır. "Atatürk Dumlupınar'a taaruzundan on beş gün evvel cepheyi teftiş etmek ve taarruz hazırlığı yapmak üzere Ankara'dan Akşehir'e hareket etmişti. O zaman tren BİÇER istasyonuna kadar işlediği için biz de orada inerek Sivrihisar üzerinden Akşehir'e gidiyorduk. Trenden inip otomobile bindiğimiz vakit Atatürk derin bir nefes almıştı. Kendilerine "Rahatsız mısınız paşam?" diye sordum. "Hayır" dedi. "O halde mühim bir şey düşünüyorsunuz galiba" dedim. Şu cevabı verdi: "Evet bir şey düşünüyorum. Ve eğer düşündüğümü tatbik edecek zamana malik olursam -ki olacağımıtahmin ediyorum- cihanın gözlerini kamaştıracak bir manzara husule gelecektir". Nitekim on beş gün sonra hakikaten cihanın gözlerini kamaştıran manzara (Dumlupınar Zaferi) husule geldi.

  Çiftlik sonradan çalışan işçilerin yerleşmeleri ile köye dönüşmüştür. Bir gün köyden trenle gecmekte olan dönemin cumhurbaşkanı İsmet İNÖNÜ trenin bozulması nedeni ile köyü ziyaret etmiş, köylülerin toprak istegi üzerine Türkiye de ilk Toprak reformu bu köyden başlatılmıştır. Bu yönü ile Biçer köyü ATATÜRK ün "köylü Milletin efendisi" dir sözüne en güzel örnektir.Köy Demokrat Parti'nin kuruluşuna da tanıklık etmiş, Celal Bayar parti kurma aşamalarında ilk toplantılarından birini köyde Hasan Biçerli'nin evinde yapmıştır.

  Kültür
  Köy halkı acı günde de tatlı gündede bir bütün halindedir.düğünler iki gece iki gün sürmekte olup gençlerin düzenlediği etkinliklerle (cezayir oyunu, kılık değiştirme,köçek oyunu,kız kaçırma)daha eğlenceli bir halalır.
  Acı günleride omuzomuza atlatırlar.

  Bicer köyünün en sevilen yemekleri arasında önsırayı acempilavı gelmektedir. arabaşı da kış ayının vazgecilmez aile toplantılarını süslendiren yemegidir..Bicer köyünün Tavşan etinden yapılan güvecide meşhurdur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 140 km, Sivrihisar ilçesine 40 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 425
  2000 314
  1997 272

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 Mehmet Özcan
  2009 - mehmet özcan
  2004 - Mesut Ayan
  1999 - Mesut Ayan
  1994 - mustafa bayrı
  1989 - Zeki Özcan
  1984 - Zeki Özcan

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamasının yanı sıra(ilkokul 3, sınıfa kadar köy okulunda diger sınıflar icin) taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca demiryolu ulaşimida vardır.(hızlı tren dahil).. Köy ulaşımını köy otobüsü haftada ücgün sivrihisar birgün polatlı olmak üzere köy halkının ihtiyaclarına cevap vermektedir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Biçer Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Biçer Köyü Sivrihisar - Eskişehirde bulunmuyor zamanında biçerler sülalesi yerleşmiş köye olmuş sana biçerler köyü köy nufusu 500 kişi civarında köyde şebeke suyu var yollar asfalt iklim karasal geçim kaynakları tarım ve hayvancılık+ Yorum Gönder
eskişehir ermeni köyleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi