Aşağıkepen Köyü Sivrihisar - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Aşağıkepen Köyü Sivrihisar - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Aşağıkepen Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Aşağıkepen Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Forum Alev
  Aşağıkepen Köyü Sivrihisar - Eskişehir
  Aşağıkepen Köyü Sivrihisar - Eskişehir - Aşağıkepen Köyü - Sivrihisar - Aşağıkepen Köyü Hakkında  Aşağıkepen, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Zeki YUVALI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 222 7156164
  Cep Telefonu: 05377854398

  Tarihi
  Köy halkının Malazgirt savaşından önce Anadolu'ya ilk yerleşen Manav boylarından olduğu tahmin edilmektedir.

  Kültür
  Köy Türklerin Manav boyundandır. Köyde eski Türklere ait gelenekler mevcuttur. Hıdırıllez zamanında çocuklar için kırmızı soğan kabuğuyla yumurta haşlanması, köyün iki tarafındaki tepelerde bulunan yatırlar ve bunlara çeşitli zamanlarda dilek için çaput bağlanması gibi adetler hala mevcuttur. Düğünlerinde, kilim motiflerinde, oyunlarında İçanadolu kültürü hakimdir. Düğünlerde damat evine bayrak dikilmesi, güvey hamamı, damadın köy imamı tarafından ceketinin giydirilip topluca dua edilmesi, tüm köye yemek daveti verilmesi, gelin için kullanılan yöresel takılar vardır. Düğünler Cuma sabahtan başlar pazar ikindi namazını müteakip sona erer.
  Köy halkı birbirinin iyi ve kötü gününde yardımında bulunur. Asker olacak kişiler askere gitmeden önce köydeki her hane evlerine davet edip birer akşam yemek verirler. Herhangi bir ailenin cenazesi olduğunda 15 gün süreyle komşular o eve her gün yemek götürürler. Anadolu insanına has kuvvetli dayanışma duygusu hala mevcuttur.
  Köyde bölgenin en güzel beyaz lahanası ve pırasası yetişir. Lahana dolması, bamya çorbası, etli pilav, ev baklavası, hoşmelim tatlısı, arabaşı, bumbar dolması, keşkeş bilinen yemeklerindendir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 109 km, Sivrihisar ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köy Ankara İzmir yolu üzerinde olup ulaşım fevkalade kolaydır. Köyün ilk yeri şu anki konumunun yaklaşık 7 km doğu bölgesinde adayüzü isimli mevkide olup yaklaşık 100 yıl önce şu anki yerine taşınmıştır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 732
  1997 691

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Zeki Yuvalı
  2004 - Zeki Yuvalı
  1999 - ZEKİ YUVALI
  1994 -
  1989 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Aşağıkepen Köyü Sivrihisar - Eskişehir

  Reklam  Aşağıkepen Köyü Sivrihisar Eskişehirde bulunıyor nufusu faz olan köylerden resimlerde ilçe gibi görünüyor köy halkı kökeni manav boylarından bir halk+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi