Şükranlı Köyü Seyitgazi - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Şükranlı Köyü Seyitgazi - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Şükranlı Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Şükranlı Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Forum Alev
  Şükranlı Köyü Seyitgazi - Eskişehir
  Şükranlı Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Şükranlı Köyü - Seyitgazi - Şükranlı Köyü Hakkında  Şükranlı, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Şükranlı Köyü 1902-1903 yıllarında Bulgaristan'ın Deliorman Bölgesi'nden gelen 24 aile ile kurulmuştur.Köyün eski adı Belörendir.köy adını çevresinde bulunan örenlerden almaktadır.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri olarak, macur kırması,dızmana, akıtma ve tarhana çorbası başta gelir.Löppedek tatlısı da yapılır.Birde unutulmayan labada sarması çok meşurdur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 62 km, Seyitgazi ilçesine 19 km uzaklıkta olup seyitgazi-yazılıkaya köyü yolu üzerinde 3. köydür ayrıca köyün çevresi çam ve meşe ağaçlarıyla kaplıdır ormanlık alan olduğundan oksijen oranı yüksek olup dinlenme ve piknik alanları bulunmaktadır. Ayrıca bulunduğu yerleşim alanı firigyalıların yaşadığından tarihi kalıntılar ve mağaralar mevcuttur.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yaz ayları çok sıcak ve kış ayları soğuk ve kar yağışlıdır.Rakım değeri 1530'a ulaşmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2000 281
  1997 237

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün taş ocakları olup inşaat taşı çıkarılmaktadır. Ayrıca köyde özel sektöre ait bir maden (mermer) ocağı bulunmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - MÜMiN ÇAKIR
  2004 - SALİH KARAGÖZ
  1999 - SALİH KARAGÖZ
  1994 - Nazif KUŞÇU
  1989 - Nazif KUŞÇU
  1984 - Salim AYDIN

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. ilk öğretmeni 1938 yılında eğitime açılan köyün öğretmeni Sayın Yasin Çetin'dir.Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt acentesi vardır.Köyün merkezindeki caminin ilk imamı Sayın İbrahim Hakkı Çolak'dır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Hiç bir GSM operatörü burada çekmez.  Şükranlı Köyü Seyitgazi - Şükranlı Köyü Resimleri - Seyitgazi
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Şükranlı Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  klasik bir köy diğer 50 kişilik köyleri görünce 250 kişilik köy kalabalık bir köy oluyor altyapısıda iyi her şeyi var ptt acentesi yollar asfalat ilkokul gibi eğitim kurumu+ Yorum Gönder
seyitgazi şükranlı beyaz inşaat taşı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi