Gökbahçe Köyü Seyitgazi - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Gökbahçe Köyü Seyitgazi - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Gökbahçe Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Gökbahçe Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Forum Alev
  Gökbahçe Köyü Seyitgazi - Eskişehir
  Gökbahçe Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Gökbahçe Köyü - Seyitgazi - Gökbahçe Köyü Hakkında  Gökbahçe, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi
  D 665 Eskişehir-Afyon karayolu üzerinde bulunan Gökbahçe Köyünün eski adı BAHŞAYİŞ'tir. Bu isim, köyde türbesi bulunan Bahşayiş Dede'den gelmektedir. Daha önceleri Kümbet Köyü'nün bir yaylası olan Gökbahçe Köyü, göçebe Karakeçili Yörüklerinin gelmesi ile birlikte el değiştirmiştir. Köyün eski camisinin yapılış tarihi 1850'dir. Buradan yola çıkılırsa köyün kuruluşu yakın bir tarihe rastlamaktadır. Bu konuda kesin bilgilere ulaşılamasa da köyün kuruluşu 1800'lü yıllara tarihlenebilir. Köy halkı Karakeçili Yörüklerinden oluşmaktadır. Ancak, homojen bir topluluk değildir. Başkaca Yörük unsurlarından da katılımlar olmuştur. Köyün akraba köyleri de bulunmaktadır ki bu köyler, aynı Yörük aşiretine olan bağlılığı göstermektedir. Bu köyler söyle sıralanabilir: Afyonkarahisar/İhsaniye/Basırlar Köyü, Afyonkarahisar/İhsaniye/Bayramaliler Köyü, Afyonkarahisar/İhsaniye/Demirli Köyü, Eskişehir/Seyitgazi/Gökçegüney Köyü, Eskişehir/Seyitgazi/Yarbasan Köyü, Eskişehir/Seyitgazi/Akin Köyü, Kütahya/Merkez/Akoluk Köyü, Kütahya/Merkez/Ovacık Köyü. Köyün tamamı 1921 yılında Yunan işgaline uğramış, bu tarihte köy halkı Eskişehir/Han/Peçene Köyü'ne göç etmek zorunda kalmıştır. 6 ay süren bu yer değiştirmeden sonra tekrar köye dönen halk, bütün köyün yakılmış ve yıkılmış olduğunu görür ve köy yeniden imar edilir. Gökbahçe Köyü'ne bağlı Karacaşehir-1 ve Karacaşehir-2 olmak üzere iki adet mezrası da bulunmaktadır.Bunun yanısıra zelvelik, çiçekli, bataklı gibi yaylalarıda bulunmaktadır. Buralar idare olarak da köye bağlıdır. Köyün önemli bir kuşağının savaşlara katılması yüzünden, sağlıklı bir kültür aktarımı gerçekleştirilememiştir. Bu yüzden, köyün geçmişi hakkında kesin bilgilere ulaşılamamaktadır. Ayrıca coğrafi yönden yerel yönetimlere olan uzak pozisyonu, köyle olan idari kopukluğu daha da derinleştirmektedir.

  Kültür
  Gökbahçe Köyü'nde tipik Yörük-Türkmen kültürü egemendir. Yaylacılık geleneği terkedilmiş durumdadır. Köy daha çok İzmir iline göç vermiştir. Katmer, göbekli, bükme gözleme ve bazlama, köy halkına özgü başlıca unlu mamülleri oluşturmaktadır.Ayrıca sütlü oğmaç ve göce çorbasıda oldukça çok yapılılır. Hayvancılıkla uğraşan bir topluluk olmalarına rağmen et yemeği kültürü gelişmemiştir. Hıdırellez günü olan 6 Mayıs tarihlerine önem verilmekte, bu günde topluca veya bağımsız çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Her bayram arefesinde, ikindi namazı sonrası köy mezarlığında bulunan Bahşayiş Dede türbesi ziyaret edilir. Köye yakın Karatepe denilen tepe üzerinde bulunan üç adet mezar, Karatepe Tekkesi olarak adlandırılmakta ve bu mezarlara köy halkı tarafından büyük itibar gösterilmektedir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 95 km, Seyitgazi ilçesine 43 km uzaklıktadır. İdari olarak Eskişehir iline bağlı olmasına rağmen Afyonkarahisar iline 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu yüzden köy halkı daha çok Afyonkarahisar ili ile ilişkilerini yürütmektedir. Eskişehir ili İç Anadolu bölgesi olmasına rağmen köy, Ege Bölgesi İç Batı Anadolu Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 571
  2000 492
  1997 518

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak küçükbaş hayvancılığı önemli ölçüde terkedilmiş, yerini besi hayvancılığına bırakmıştır. Tarım ise arazinin engebeliği ve verimli arazilerin sınırlılığı bakımından dikkate değer bir üretim seviyesine ulaşamamaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği olması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Ramazan KAYA
  1999 - Ramazan KAYA
  1994 - Bahri KARA

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi veya acentesi bulunmamaktadır. Sağlık ocağı yapılmıştır ancak doktor yoktur. Ayrıca köye ulaşımı sağlayan giriş yolu asfaltlanmış olup ana yol olan Eskişehir-Afyonkarahisar karayoluna 1 km uzaklığı vardır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ADSL hizmeti verilmektedir. Hiçbir GSM operatörü köy içerisinde çekmemektedir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Gökbahçe Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Gökbahçe Köyü Seyitgazi - Eskişehir de bulunuyor aslında altyapı olarak pek çok şey var ama eksiklik var örneğin sağlıkocağı var ama doktor yok şebeke var ama kanalizasyon yok+ Yorum Gönder
gökbahçe köyü,  eskişehir seyitgazi gökbahçe köyü resimleri,  eskisehir seyitgazi gokbahsayis koyu resimleri,  eskişehır seyitgazi ğokbahçe köyü,  eskişehir gökbahce köyü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi