Büyükyayla Köyü Seyitgazi - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Büyükyayla Köyü Seyitgazi - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Büyükyayla Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Büyükyayla Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Forum Alev
  Büyükyayla Köyü Seyitgazi - Eskişehir
  Büyükyayla Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Büyükyayla Köyü - Seyitgazi - Büyükyayla Köyü Hakkında  Büyükyayla, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur,ama Salihler ve Batak ((Aydınlar) KÜTAHYA) köyüyle aynı soydan gelirler. Bulgaristan Deliorman bölgesi KARNOBAT şehrinden göç etmişlerdir. Köyümüzün büyüklerinin doğum yerleri olarak karnobattır.Ali Koç Baba Ocağına bağlıdırlar.
  Salihler köyü, Aydınlar (Batak) köyü ; Büyükyayla köyü ile birlikte Eskişehir bölgesinde Balkan kökenli Alevi-Bektaşi grupları oluşturmaktadırlar.Bu köylerdeki nüfus, XIX. yüzyılın son çeyreği içerisinde (Osmanlı-Rus savaşı sonrası , 1880-1884 tarileri arası) Bulgaristan’ın [Deliorman] bölgesinden göçle gelen Alevi-Bektaşi gruplardan oluşmaktadır. Daha Osmanlı Devleti kurulmadan çok önce Selçuklu Prensi İzzeddin Keykavus ve Hacı Bektaş-ı Veli'nin öğrencisi Sarı Saltuk binlerce Türkmenle birlikte buraya gelmişler ve Kıpçak-Peçenek topluluklarını İslamlaştırmışlardır.Osmanlı Devleti kurulduktan sonra bölge hep Anadolu'da isyan eden Alevi-Bektaşi Türkmenlerin(Toroslardaki Avşarlar ve Sivas-Tokat civarındaki Türkmenler) ve Karamanoğulları ahalisinin sürüldüğü bir bölge olmuştur.Kısacası halkı Kıpçak - Peçenek, Sarısaltuk ve Karaman Türkmenlerinin karışımı bir topluluktur.büyüklerden edililen bilgilere göre Karaman Türkmenlerinin dayandıgı rivayet edilir.Ali Koç Baba Ocağı, günümüzde de Bulgaristan coğrafyasındaki Alevi-Bektaşi gruplar arasında önemli bir ocak olarak anılmaktadır. Bu ocak etrafında zengin bir kültür oluşmuştur. Genel olarak Köy halkı Eskişehire taşınmıştır. Yenikent mah. ve yıdıztepe MAH. oturmaktadır.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri==== tarhanası ve mutlaka MACUR (muhacir) biberi eldeyapılan muthiş bir karışım içerisinde 10 çeşit baharat var ve köy ekmegi yok yok böyle birşey türkiyede böyle koyekmekgi yoooook....... ORMAN VE AGAÇLIK olan köymüzde orman evinin bahcesinde piknik yapmak gölün etrafında gezinti yapmak balık tutmak, macur biberinin ,köy ekmeginin tadına bakmak ve derin derin nefes almak köyün girişinde bulunan ebedi istirahatgaha ziyaret etmek fatiha okumak ve Koca dike cıkmak Çamların altında reçine kokuları içinde dinlenmek gibisi yok Seyircekte bulunan Antik Kaya Mezarlarını yine aynı bölgede bulunan Tarihi Kilise kalıntısını görmenizi öneririz Kışın ise Av için en uygun bölge köyümüz de bulunur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 77 km, Seyitgazi ilçesine 37 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir..

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 79
  1997 62


  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Mahmut KENAR
  2004 - Bayram MERCAN
  1999 - Mahmut KENAR
  1994 - S.Ahmet SUR
  1989 -
  1984 -
  KÖYÜMÜZÜN BİLİNEN BÜYÜKLERİ (yaşayan)
  1-Ayşe USLU 2-MERYEM YILMAZ

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.köyümüz kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyümüz orman küyü pıknık yerımız vardır.ayrıca koyumuzun seyırcek mevkıınde kaya mezarları bulunmaktadır
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Büyükyayla Köyü Seyitgazi - Eskişehir

  Reklam  Büyükyayla köyü yaz aylarında tarihi mekenlarını gezip görerek ve yöresel tatlardan tatmak isteyenlere ayrıca kış aylarında avlanıp orman gezintileri yapılabilecek köylerimizdendir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi