Karaçam Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Karaçam Köyü Mihalıçcık - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Karaçam Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Karaçam Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Forum Alev
  Karaçam Köyü Mihalıçcık - Eskişehir
  Karaçam Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Karaçam Köyü - Mihalıçcık - Karaçam Köyü Hakkında  Karaçam, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün adı güneyinde bulunan karaçam ormanından gelmektedir. Bozkırın ortasında kalan son karaçam ormanı olma özelliğindedir. Köylülerin şevkati sayesinde orman korunmuştur.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Ama tirit aşının meşhur olduğu söylenir.Her yıl mayıs ayının ikinci PAZAR günü KARAÇAMLILAR günü olarak kutlanmakta,uzak şehirdeki bütün karaçamlılar o tarihte bir araya gelmekte,komşu köyler de davet edilmekte birlik beraberlik içinde yemekler yenilip şenlikler yapılmaktadır.Eski Diyanet İşleri Başkanlığı Hacdairesi Başkanı Merhum Mehmet Zeki ARSLAN'IN önderliğinde ve katkılarıyla yapılan çok güzel mimari özelliği olan görülmeye değer camii mevcuttur.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 116 km, Mihalıçcık ilçesine 30 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 82
  1997 70

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Süleyman YILDIZ
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -Osman ARSLAN

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  Elvin
  Bayan Üye

  Cevap: Karaçam Köyü Mihalıçcık - Eskişehir

  Reklam  Karasal iklimin hakim olduğu bu yerleşim yerinde kışları çok sert ve karlı geçmekte yazları kurak ve sıcaktır. Temel geçim kaynakları hayvancılıktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi