İsmetpaşa Köyü Mahmudiye - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden İsmetpaşa Köyü Mahmudiye - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  İsmetpaşa Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  İsmetpaşa Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Forum Alev
  İsmetpaşa Köyü Mahmudiye - Eskişehir
  İsmetpaşa Köyü Mahmudiye - İsmetpaşa Köyü - Mahmudiye - İsmetpaşa Köyü Hakkında  İsmetpaşa, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün kuruluşu takriben 1920'li yıllara dayanmaktadır. Köye adını veren İsmet İnönü tarafından kurulmuştur. Köye ilk yerleşen Balkan Göçmenleri olup Bulgaristan, Razgrat ve Kalava göçmenleridir. İlk olarak 250 hane civarında nüfusla, nahiye olarak kurulmuştur. İlk kurulduğu yıllarda köyde jandarma karakolu ve hükümet konağının mevcut olduğu bilinmekte olup yine o yıllarda sahra telefonu ile birlikte 5 derslikli köy ilkokulunun da olduğu, köyün yaşlıları tarafından söylenmektedir. Köyün kuruluşu ile birlikte 2 adet camisi, hane başına birer dönüm bağ bulunmaktadır. Bu bağlarda kayısı, erik, vişne, kiraz, şeftali, ceviz, üzüm, kavun, karpuz gibi meyveler yetişmiştir.
  1980 yılından sonra şehire başlayan göçler neticesinde köyün eski ahalisinden 6-7 hane dışında yaşayan kalmamıştır.
  İsmetpaşa köyü hakkında bilgisine başvurulan kişi Gakçıoğlu Osman'nın oğlu Mesut KARADENİZDİR.

  Sayın Mesut KARADENİZ hemşehrilerine şöyle seslenmektedir:

  "Dökülmüş yapraklar bozulmuş bağlar
  Dost diye baktığım eller perişan
  Bir başıma olsam gam çekmez idim
  Bir ben değil cümle alem perişan..."

  Kültür

  Köyün gelenekleri:
  Düğünler: 3 gün 3 gece yapılmaktadır. Kına gecelerinde kızlar Bindallı adı verilen Balkan göçmenlerine has yöresel kıyafetlerini giyerler. Düğün evine asılan bayrakla düğün başlar. İlk gece, kız evinde türküler eşliğinde geline kına yakılır ve bu esnada söylenen türküler sırasıyla "Dayler Dayler, Edirne köprüsü" dür.

  Düğün yemeği olarak; sütlü şehriye çorbası, etli kuru fasülye, yahni, kırma böreği (Balkan göçmenlerine has yufkadan yapılan bir börek çeşidi), dızmana (Balkan göçmenlerine has hamurdan yapılan kuzine ve fırınlarda pişirilen bir börek çeşidi), akaşı ( sütlaç), komposto ikram edilir.

  Erkek evinde damat traşı ile başlayan düğün; davul, zurna ve cümbüş eşliğinde çiftetelli gibi oyunlarla devam eder. Akşamında meydan ateşleri yakılır ve damat takısı başlar. Düğünün 3. ve son günü karşılama denilen yöresel halk oyunu ile gelin alınır. Yöresel eğlencelerde; örneğin Hıdırellez gecelerinde yakılan ateşler eşliğinde köyün gençleri tef, zilli maşa ve darbuka gibi müzik aletlerini çalarak evleri dolaşırlar. Her evden bir hediye alınır. Alınan bu ufak hediyeler, bir bakraçta saklanarak bir gül ağacının altında sabaha kadar bekletilir. Sabah olduğunda ise toplanan bu hediyeler, okunan maniler eşliğinde tekrar sahiplerine iade edilir.

  Dini bayramlarda bayramlaşma tamamlandıktan sonra köyün gençleri dernek ismi verilen eğlenceler tertipler. Burada kız erkek karışık olarak mendil kapmaca, eş durma, yüzük saklama gibi oyunlar oynarlar, türküler söyleyip eğlenirler.

  1978 yılından sonra Ağrı ili Doğubeyazıt ilçesinden aldığı göçler nedeni ile İsmetpaşa köyünün kültürü tamamen değişmiştir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 63 Km., Mahmudiye ilçesine 10 Km. uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 2000
  2000 1197
  1997 1202

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 -
  1999 -
  1989 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: İsmetpaşa Köyü Mahmudiye - Eskişehir

  Reklam  Üzerinden yıllar geçmiş olan bu eski köyü İsmet İnönü tarafından kurulmuştur. İsmini de İsmet İnönünün soy isminden alarak onun adını ölümsüzleştirmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi