Oklubalı Köyü İnönü - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Oklubalı Köyü İnönü - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Oklubalı Köyü İnönü - Eskişehir

  Reklam  Oklubalı Köyü İnönü - Eskişehir

  Forum Alev
  Oklubalı Köyü İnönü - Eskişehir
  Oklubalı Köyü İnönü - Oklubalı Köyü - İnönü - Oklubalı Köyü Hakkında  Oklubalı, Eskişehir ilinin İnönü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün ismi bir rivayere göre şöyle bir olaya dayanır: Çerkesler gelmeden önce kaynak delinen yerde hayvanlar için ağaç kütüğünden oluk yapılmış. Zamanla arılar buraya kovan yapmış. Çerkesler geldiklerinde o oluğu kaldırmak istemişler ama arılar buraya yuva ve bal yaptığı için vazgeçmişler. Bunun için köye "Oluklubal" demişler. İsim zamanla değişerek Oklubalı olmuş.
  Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivinde ki [Dosya No:1331 Tarih: 23/Ca/1297(Hicrî)(1880 Miladi) Belge konusu: İnönü kasabası dahilindeki Oklupınar ve Karaağaç mevkilerinde iskan olunan Çerkes muhacirler yerleşik ahalinin ziraatine zarar verdiklerinden bunların zararlarının önlenmesi amacıyla diğer köylere dağıtılması talebi.] belgeye göre köy, İnönü kasabasına bağlı Oklupınar ve Karaağaç mevki olarak kayıtlarda geçmektedir.
  Ayrıca köyün İnönü tarafında bulunan ve yaşı tahminen 300 olan 9 adet ağaç bulunmaktadır. Ağaçlar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından koruma altına alınmış ve "Oklubalı Anıt Ağaçları" adı verilmiştir.  • Oklubalı Köyü'nde bulunan tarihi anıt ağaçlar

  Kültür
  Eski yerleşim Çerkez ve Balkan göçmenlerinden oluşmaktadır. Ancak daha sonraları Erzurum, Bayburt ve Emirdağ köylerinden köye yerleşmeler olmuştur.Şu anda ise karma bir toplum yapısı bulunmaktadır.Köy fertlerinin aralarında bir dayanışma olduğu da söylenebilir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 24 km, İnönü ilçesine 8 km uzaklıktadır.Ayrıca etrafı küçük tepelerle çevrili olup yol boyu bir yerleşme tipi görülmektedir.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları olabildiğince soğuk geçmektedir,yazları ise sıcaklık ağustos ayında epeyce artmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 1976
  2007 1419
  2000 718
  1997 552

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ve sanayiye dayalıdır. Yurtbay Seramik Fabrikası Oklubalı Köyü'nün 3 km batısındadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Latif Birinci
  2004 - Latif Birinci
  1999 - Naci Şen
  1994 - Nurettin TANDOGDU
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve 2007 yılında tamamlanmış kanalizasyon şebekesi mevcuttur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardr. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köye 2008 yılında internet hizmetide bağlanmıştır
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Oklubalı Köyü İnönü - Eskişehir

  Reklam  Oklubalı Köyü İnönü Eskişehire bağlı bir köy köyde sağlık evi var ptt yok ama yollar asfalttır ,köy halkı tarımla uğraşmaktadır köyde sanayi adına bir fabrika mevcut adı yurtbayseramik+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi