Esnemez Köyü İnönü - Eskişehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Esnemez Köyü İnönü - Eskişehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Esnemez Köyü İnönü - Eskişehir

  Reklam  Esnemez Köyü İnönü - Eskişehir

  Forum Alev
  Esnemez Köyü İnönü - Eskişehir
  Esnemez Köyü İnönü - Esnemez Köyü - İnönü - Esnemez Köyü Hakkında  Esnemez, Eskişehir ilinin İnönü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Esnemez Köyü, İnönü'ye 12 km. 311 nüfusludur. Çevresinde bol miktarda bulunan antik malzemeler, buranın arkaik devirde olduğunu gösterir.
  1530 tarihli kayıtlarda, İnönü'ye bağlı Esnemez isminde Sipahi Timar köylerinden olduğunu görüyoruz. Aynı kayıtta 7 hane 2 mücerred 1 imam bulunduğu ve gelirinin 1800 akçe olduğu yazılıdır.
  Yörüklerin bu köye isyanı 19. asırda olmuştur. Konar göçer çadır hayatı yaşarken Taşköprü civarına konmuşlar, oradan Eski Dereköy denilen mevkiye iskan olmuşlar. Oradan da şu anki yere göçerek köyü kurmuşlardır..

  Kültür
  KÖYDE HER SENE YAĞMUR DUASI YAPILIR. DÜĞÜNLERİNDE 1 DEFA KINA GECESİ VE DÜĞÜN YAPILIR. DÜĞÜNDE YEMEK GENELDE ÇORBA(MERCİMEK,TARHANA,YOĞURT)YEMEK( PATETES YEMEĞİ ) PİLAV(BULGUR,PİRİNÇ)MERKEZİ ESKİŞEHİRDE OLAN SOSYAL VE KÜLTÜREL DAYANIŞMA DERNEĞİ 1992 YILINDA KURULMUŞ OLUP HEMŞERİLERİNE HİZMET VERMEKTEDİR.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 45 km, İnönü ilçesine 10 km uzaklıktadır. ..KÖYE NASIL ULAŞIRIZ.. ..ESKİŞEHİR;den KÜTAHYA iline giderken 35inci kilometrede BURSA yol kaşağından comak madeninin bulundugu direk karşıya geçerek yol takip edlir sırasıyla KÜMBET daha sonra AKPINAR köyleri geçilerek ESNEMEZ köyüne ulaşıla bilir..

  İklim
  koyde kıslar cok sert geceer

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 311
  2000 284
  1997 289

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  TARIM OLARAK=( Bugday,arpa,nohut,mercimek,fasülye,birde şeker pancarı ekilmektedir.)
  HAYVANCILIK =(Büyük baş inek besiciliyi ve küçük baş olarak ta koyun besiciliyi yapılmaktadır.)

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin Dköy tüzel kişiliği]] alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 - Mehmet GÜNDÜZ
  2004 - Hasan Arılık
  1999 - Hüseyin önal
  1994 - Selahattin yağcı
  1989 -
  1984 -

  ALTYAPI BİLGİLERİ
  Köyde (ilköğretim) okulu vardır fakat öğrenci azlığından dolayı taşımalı eğitim yapılmaktadır. Öğrenciler İnönü ilçesinde öğrenim ğörmektedir. . Köyün içme suyu şebekesi tamamen bitmiş kullanılmaktadır. .. Kanalizasyon şebekesi tamamlanmış kullanılmaktadır. .. Köyde sağlık ocağı yoktur köylü ihtiyaçlarını Eskişehir ve İnönü'den karşılamaktadır. .. Köye ulaşım sağlayan yollar asfalt olup köy meydanı kaldırım taş döşelidir. .. Ayrıca köyde elektrik ve sabit telefon mevcuttur.
 2. 2
  ZİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Esnemez Köyü İnönü - Eskişehir

  Reklam  Esnemez köyünün ekonomik geliri tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Geçmişte de aynı ekonomik yapıda olduğu için tımar köylerinden biri olarak ayrılmıştı.+ Yorum Gönder
Esnemez köyü düğünleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi