Derinkuyu - Nevşehir

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Derinkuyu - Nevşehir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Derinkuyu - Nevşehir

  Reklam  Derinkuyu - Nevşehir

  Forum Alev


  Derinkuyu ilçesi 1920 yılında bucak 1930 yılında kasaba 1 Nisan 1960 tarihinde ilçe olmuştur. Üç beldesi 6 köyü vardır. Toplam sekiz mahalledir. Etiler döneminde zor geçim anlamına gelen MELAGÜBÜ adı verilen Derinkuyu ilçesinin tarihi çok eskilere dayanır.


  İlçede çok sayıda yeraltı kenti ve kilise mevcuttur. Nevşehir'in güneyinde yer alan ilçe Nevşehire 30 km uzaklıktadır. Nevşehir- Niğde yolu üzerindedir. Güneyinde Niğde doğusunda Ürgüp batısında Acıgöl ve kuzeyinde Merkez ilçe yeralır. Budovası düzlüğünde yer alan ilçenin doğu bölümü engebelidir. Sönmüş bir yanardağ olan Ertaş dağı(1968 m) Sivritumba Tepesi (1731 m) Süğdeli Tepesi (1731 m) yükseltileri bu engebeyi oluşturuyor. Derinkuyu ilçesinin denizden yüksekliği ise 1300 m.dir.

  Başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. En çok ekilen tarım ürünü patatestir. İlçede bulunan yeraltı şehri en önemli turistik yeridir. İlçede doğan Heykeltraş Hakkı ATAMULU'nun ilçede yaptığı park ve parkın içine yaptığı Ortadoğunun en yüksek heykeli olan ATATÜRK heykeli mevcuttur.


 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Derinkuyu - Nevşehir

  Reklam  Derinkuyu, eski ismi Malakopi, Nevşehir ilinin bir ilçesidir. tarihinin milattan önce 3000 yıllarına dayanır Derinkuyu ilçesi'nin güneyinde Niğde; doğusunda Kayseri vardır .+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi