Fasıllar Anıtı (Beyşehir)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Fasıllar Anıtı (Beyşehir) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Fasıllar Anıtı (Beyşehir)

  Reklam  Fasıllar Anıtı (Beyşehir)

  Forum Alev
  Fasıllar Anıtı (Beyşehir)

  fasillar-aniti.jpg

  Konya Beyşehir ilçesi Fasıllar Köyü’nün güneyinde, bir tepenin yamacına bırakılmış bu anıt, büyük olasılıkla 50 km. uzaklıktaki Eflatunpınar’a götürülemeyerek burada bırakılmıştır. Dünyanın en büyük kaya anıtlarından biri olan Fasıllar Anıtını ilk kez R.Ramsey yayınlamıştır.

  Yaklaşık 70 ton ağırlığında bazalt taşından tek parça blok üzerine yapılmış olan bu anıtın Hitit taş ocağına yakın bir yerde bulunması anıtın başka bir yer için yapıldığını göstermektedir. Anıtın bazı yerlerinin son derece ayrıntılı, bazı yerlerinin ise kaba şekilde işlenmiş oluşu, onun uzaktan görülecek şekilde yapıldığı izlenimini vermektedir.

  Anıt üzerinde bir tanrı, iki aslan ve ikinci derecede bir tanrı daha işlenmiştir. Burada tanrı bir ayağını aslan üzerine, diğer ayağını da küçük tanrının üzerine basmıştır. Bu küçük tanrının Dağ Tanrısı olduğu sanılmaktadır. Dağ Tanrısı’nın yanında bir aslan tasvirine yer verilmiştir. Bu anıtın üzerindeki figürlerin Eflatunpınar’daki figürlere, Alacahöyük’teki orthostatlara benzerliği dikkate alınacak olursa anıtın, IV.Tutalia (1250-1220) döneminde yapıldığı sanılmaktadır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Fasıllar Anıtı (Beyşehir)

  Reklam  dünyanın en büyük kaya anıtılarından biri olma özelliği bulunuyor anıt hititler döneminden kalmadır anıt üzerinde bir tanrı vardır ikide aslan resmedilmiştir+ Yorum Gönder
konya beyşehir fasıllar köyü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi