Kırıkkale Su Kaynakları

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Kırıkkale Su Kaynakları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Kırıkkale Su Kaynakları

  Reklam  Kırıkkale Su Kaynakları

  Forum Alev
  Şehrin en önemli akarsuyu Kızılırmak'tır.

  94 km'lik bir bölüm şehir sınırları içinde yer alır. Kentin güney ve batısından geçer. Kent, Kızılırmak'la yerleşim olarak birleşmiş durumdadır. Kızılırmak, Yeşil Vâdî Projesi'yle koruma altına alımıştır. Kapulukaya Hidroelektrik Santralı bu ırmak üzerinde kurulmuş olup faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Şehirde Sulakyurt-Danacı Göleti'yle Ahılı deresi üzerinde sulama amaçlı bir gölet vardır. Enerji amaçlı kullanılan Kapulukaya Barajı'nın ardında suların birikmesiyle oluşmuş -isimsiz- yapay bir göl bulunur.  Şehirdeki küçük akarsular;

  Çoruhözü :

  İzzettin-Balışeyh arasında demiryoluna paralel olarak merkezden geçer ve Kızılırmak'a karışır. Derenin aktığı yerlerde su, tarımsal sulamada kullanılır.

  Okun Deresi :

  Elmadağ'ın güneyinde akan suların oluşturduğu Balaban ve Sarılıöz çaylarının Kılıçlar Köyü'nde birleşmesinden oluşur ve Kızılırmak'a karışır.

  Delice Irmağı:

  Delice ilçesi ile Çorum toprakları arasında akar. Bozköy ovasını sular ve Kızılırmak'a karışır. Irmağın il sınırlarındaki uzunluğu 54 km.dir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Kırıkkale Su Kaynakları

  Reklam  Şehrin en önemli akarsuyu Kızılırmaktır , bir bölüm şehir sınırları içinde yer alır Şehirde Sulakyurt-Danacı Göleti'yle Ahılı deresi üzerinde sulama amaçlı bir gölet vardır Çoruhözü derensin aktığı yerlerde su, tarımsal sulamada kullanılır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi