Çepni Köyü Camisi (Gemerek)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Çepni Köyü Camisi (Gemerek) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çepni Köyü Camisi (Gemerek)

  Reklam  Çepni Köyü Camisi (Gemerek)

  Forum Alev
  Sivas ili Gemerek ilçesi, Çepni Köyü’nde bulunan bu caminin kitabesinden öğrenildiğine göre Kızılkoca oğlu İsa Bey tarafından 1530 yılında yaptırılmıştır. Cami 1826 ve 1898 yıllarında onarım geçirmiştir. Bu onarımlar nedeniyle de özelliğinden kısmen uzaklaşmıştır. Özellikle iç mekânın güneyi büyük nişlerle genişletilmiştir.

  Moloz taş ve kesme taştan yapılan caminin ibadet mekânının ortası çapraz tonozla örtülmüş bunun üzerine de sekizgen kasnaklı küçük kubbeler yerleştirilmiştir. Ayrıca caminin yanındaki kanatlar da sivri kemerli beşik tonozlarla örtülmüştür. Caminin yan kanatlarından güneydeki diğerinden biraz daha büyüktür.

  Caminin batısına sütunlu, üzerleri kubbeli üç bölüm halinde bir son cemaat yeri yerleştirilmiştir. Mihrap alçı bezemeli olup, orijinal durumunu korumaktadır. Son cemaat yerinin yanında taş kaideli, yuvarlak gövdeli ve tek şerefeli minaresi bulunmaktadır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Çepni Köyü Camisi (Gemerek)

  Reklam  ismi çepni ise köyde çepniler yaşıyor demektir camii kahverengi kesme taştan yapılmış olup uzun tek minaresi mevcuttur cami üstündedört tarafı açık bir kubbe bulunmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi