Divriği Kalesi (Divriği)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Divriği Kalesi (Divriği) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Divriği Kalesi (Divriği)

  Reklam  Divriği Kalesi (Divriği)

  Forum Alev


  Divriği Kalesi (Divriği)
  Sivas ili Divriği ilçesinde bulunan bu kale Mengücekoğulları dönemine aittir. Kalenin yapımını belirten iki satırlık kitabesi kapı üzerinde bulunmaktadır. Bu kitabeye göre kale Mengücekoğlu Seyfeddin Şehin Şah Bin Süleyman tarafından 1181 yılında yapılmıştır. Buradaki bir başka kitabede ise mimarının Megaralı Hasan Bin Firuz olduğu belirtilmiştir.

  Kale kesme taştan, iç ve dış olmak üzere iki bölüm halindedir. Günümüze yalnızca dış kaleye ait surların bir bölümü gelebilmiştir. Bu surların uzunluğu 1,5 km2’dir. Kalıntılarından yuvarlak bir alanı kapladığı anlaşılmaktadır. Ayrıca yuvarlak ve kare planlı kulelerle desteklenmiştir. Kale içerisinde ambarlar, cephanelikler, sarnıçlar, su kuyuları ve kışla yapıları bulunuyordu.

  Günümüze yalnızca kare planlı olan kulelerden biri gelebilmiştir. Kalenin girişi tümüyle tahrip olmuştur. Kalenin altında bir de mağara bulunmaktadır. Ancak bu bölüm yeterince araştırılıp, incelenmemiştir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Divriği Kalesi (Divriği)

  Reklam  fotoğraflarına bakınca neredeyse çimenler kale duvarlarını geçmiş durumda o kadar erimişki kale surları 1100 yıllarında süleyman bey tarafından yapılan kalenin günümüze gelen kısmı kare planlı olan kulesidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi