Şeyh Merzuban Türbesi (Zara)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Şeyh Merzuban Türbesi (Zara) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Şeyh Merzuban Türbesi (Zara)

  Reklam  Şeyh Merzuban Türbesi (Zara)

  Forum Alev
  Sivas ili Zara ilçesinin güneyindeki Tekke Köyü girişinde bulunan Şeyh İbrahim El Aziz Camisi’nin karşısında Şeyh Merzuban Türbesi bulunmaktadır. Türbenin giriş kapısı üzerindeki kitabesinden öğrenildiğine göre Şeyh Merzuban adına 1528 tarihinde yapılmıştır. Ayrıca türbe içerisinde iki onarım kitabesi bulunmaktadır. Bu kitabelerden Şeyh İbrahim ve Şeyh Mahmut Efendi tarafından 1792 tarihinde onarılmıştır. İkinci kitabede de Şeyh Osman ve Şeyh Mehmet, Şeyh İbrahim ve Şeyh Mahmut efendiler tarafından 1889 tarihinde bir kez daha onarıldığı yazılıdır.

  Türbe kesme taştan sekizgen gövdeli olup, onarım sırasında kuzeydoğusuna bir eyvan eklenmiştir. Türbenin üzeri kubbe ile, eyvan ise beşik tonozla örtülmüştür. Türbenin ortasında sanduka, güneyinde de mihrap nişi vardır. Türbenin içerisine C ve S kıvrımlarına benzer motifler yapılmıştır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Şeyh Merzuban Türbesi (Zara)

  Reklam  Camii ile karşılıklı bulunmaktadır Türbesi ise sekizgen gövdeli, kubbeli bir yapıdır. Şeyh Merzuban Horasan'dan gelip bugün tekkenin olduğu boş yere yerleşip irşada başlamıstır.türbe kesme taştır türbenin ortasında sanduka vardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi