Şah Sultan Hatun Türbesi (Çandır)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Şah Sultan Hatun Türbesi (Çandır) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Şah Sultan Hatun Türbesi (Çandır)

  Reklam  Şah Sultan Hatun Türbesi (Çandır)

  Forum Alev


  Şah Sultan Hatun Türbesi (Çandır)
  Yozgat ili Çandır ilçesinde bulunan bu türbe Dulkadir Hükümdarı Alaüddevle Bey’in oğlu Şahruh Bey’in karısı ve Şehsuvar Bey’in kızı Şah Sultan Hatun’a aittir. Türbe içerisindeki lahitte yazılı h.905 (1499–1500) tarihli kitabeden türbenin 1499–1500 yılları arasında yapılmış olduğu anlaşılmaktadır.

  Türbe oldukça düzgün kırmızı kesme taştan yapılmış, duvar örgüsünde yer yer üç sıra beyaz kesme taşa da yer verilmiştir. Türbenin önünde bir de eyvan kısmı bulunmaktadır. Buna göre türbe eyvan ve türbe bölümü olmak üzere iki kısımdan meydana gelmiştir. Türbe kısmı kare kaide üzerine sekizgen gövdeli olup, üzeri içten kubbe dıştan sivri bir külah ile örtülüdür. Doğu yönündeki eyvan içten sivri beşik tonozlu, dıştan da kırma çatılıdır.

  Eyvan türbeden daha alçaktır. Eyvan kısmından lahit odasına dörder basamaklı merdivenle çıkılmaktadır. Türbenin mumyalık kısmı kare planlı olup, üzeri aynalı bir tonozla örtülüdür. İki mazgal pencere ile aydınlanan mumyalığın içerisindeki mezarlar günümüze gelememiştir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Şah Sultan Hatun Türbesi (Çandır)

  Reklam  yapılış yılı 1500 lü yıllar yapan kişi dulkadir oğlu bilmem kimin bilmem nesinin bilmem nesi yani hükümdarın yakını birisi paralı nufuzlu birisi :) türbe oldukça güzel kesme taştan yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi