Aslanlı Çeşme (Hacıbektaş)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Aslanlı Çeşme (Hacıbektaş) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Aslanlı Çeşme (Hacıbektaş)

  Reklam  Aslanlı Çeşme (Hacıbektaş)

  Forum Alev


  Aslanlı Çeşme (Hacıbektaş)


  Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesi, Bâla Mahallesi, Kayseri Caddesi’nde bulunan Hacıbektaşi Veli Dergâhı’nın II. Avlusunun sağ tarafında, Yusuf Bâli Çelebi’nin oğlu Bektaş Çelebi’ye konuk olan Silistre Valisi Malkoç Bâli İbn-i Ali Bey’in 1554 yılında yaptırmış olduğu bir çeşme bulunmaktadır.

  Çeşme renkli kesme taşlardan yapılmış olup, üç kurnası vardır. Çeşmenin suyu Çilehane Tepesi eteklerindeki bir kaynaktan gelmektedir. Çeşmenin alınlığına da h.1270 tarihli bir kitabe açılmış bir kitap sayfası görünümünde yerleştirilmiştir. Bu çeşmeye Mısır Prenseslerinden Kara Fatma Sultan 1853 tarihinde Mısır’dan mermer bir aslan heykeli göndermiş ve bu yüzden de çeşmeye Aslanlı Çeşme ismi verilmiştir. Çeşmenin suyu üç borudan sürekli akmakta olup, bu gözlerden biri aslanın ağzındadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Aslanlı Çeşme (Hacıbektaş)

  Reklam  Aslanlı Çeşme Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesinde yer almaktadır hacı bektaşı veli türbesinin avlusunda bulunan 1550 yıllarında yapılan çeşmedir kesme taşlardan yapılmıştır aslanlı çeşme denilmesinin sebebi mısır sultanlarından birinin mermer aslan göndermiş olmasıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi