Çilehane (Deliktaş) ve Ozanlar Anıtı (Hacıbektaş)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Çilehane (Deliktaş) ve Ozanlar Anıtı (Hacıbektaş) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çilehane (Deliktaş) ve Ozanlar Anıtı (Hacıbektaş)

  Reklam  Çilehane (Deliktaş) ve Ozanlar Anıtı (Hacıbektaş)

  Forum Alev
  cilehane.png
  Çilehane (Deliktaş) ve Ozanlar Anıtı (Hacıbektaş)
  Nevşehir Hacıbektaş ilçesinin 3 km. doğusundaki meyilli bir tepe üzerinde Çilehane ismi yakıştırılan küçük bir mağara bulunmaktadır.

  Söylentiye göre Hacı Bektaşi Veli bu mağarada zaman zaman müritleri ile bir arada kalmıştır. Yapılan halvet sonrasında da Deliklitaş denilen mağara sonunda küçük bir delik ziyaret ediliyordu. İnanışa göre günahı olan zayıf dahi olsa bu delikten geçemiyordu. Günahı olanı delik sıkar, adak adayınca da serbest kalırmış. Günahı olmayanlar ise bu delikten rahatlıkla geçermiş.

  Çilehanenin yakınında Minder Kaya ve Kulunç Kaya isimleri verilen iki kaya bulunmaktadır. Bunlardan yassı olanına Hacı Bektaşi Veli’nin oturduğu söylenmektedir. Kulunç Kaya ise meyilli olup, buraya sırtını verenlerin sırt ağrıları bir anda kesilirmiş. Çilehanenin biraz aşağısına da kesme taştan bir çeşme yapılmıştır. Çeşme kitabesinden anlaşıldığına göre Fevzi Baba zamanında Çakırhanlı Kahraman tarafından yaptırılmıştır. Suyunun şifalı olduğuna inanılan çeşmede 1559 ve 1908 tarihli iki kitabe bulunmaktadır.

  Çilehane tepesinde Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre, Aşık Veysel heykelleri ile birlikte 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta, Madımak Otelinin yakılmasında hayatlarını kaybedenler anısına dikilmiş Ozanlar Anıtı vardır. Ayrıca Ozanlar yolu üzerinde de Radyo Barış tarafından yaptırılmış dört semazen heykeli bulunmaktadır. Burada 17 Mayıs 2002 tarihinde ölen Ozan Aşık Mahsuni Şerif'in mezarı ve anıtı da bulunmaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Çilehane (Deliktaş) ve Ozanlar Anıtı (Hacıbektaş)

  Reklam  resimlerde altın çıkarılmış bir dağ gibi duruyor aslında iki kayadır bunlar Minder Kaya ve Kulunç Kaya isimlerinde nevşehir hacıbektaş civarında bulunmaktadır bu yer+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi