Aşık Paşa Türbesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Aşık Paşa Türbesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Aşık Paşa Türbesi

  Reklam  Aşık Paşa Türbesi

  Forum Alev


  Aşık Paşa Türbesi

  Kırşehir’in kuzeyinde, Ankara-Kayseri yolu üzerinde, eski bir mezarlığın içerisinde bulunan bu türbe, Mutasavvıf ve halk şairi Aşık Paşa’ya (1272-1333) aittir. Türbeyi Aşık paşa’nın yeğeni ve Eretna Veziri Köse Peygamber Alaaddin Ali Şah yaptırmıştır. Yapım kitabesi bulunmamaktadır. Türbe XIV.yüzyılın ilk yarısına tarihlendirilmektedir. Sultan II.Beyazıt 1481 yılında türbeyi onarmıştır. Türbenin son onarımı da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1935 yılında yapılmıştır.

  Türbe beyaz mermerden kare planlı olup, üzeri kubbe ile örtülüdür. Türbenin önünde sivri tonozlu, dikdörtgen planlı bir giriş kısmı bulunmaktadır. Portali ince bir işçilikle mermerden yapılmış, kenarları örgü motifleri ile bezenmiştir. Türbenin üzerinde Aşık Paşa’nın Türkçe yazılı bir kitabesi bulunmaktadır:

  “Türk diline kimesne bakmaz idi
  Türklere her giz gönül akmaz idi
  Türk dahi bilmez idi bu dilleri
  İnce yolu ol ulu menzilleri
  Aşık Paşa”.

  Türbenin içerisinde kubbe ile pencere arasında bulunan bir yazıtta da şunlar yazılıdır:

  “Ledün ilminin sahibi, uyarıcıların biricik kutbu.
  Tanrı’nın eri şeyh baba Muhlisinin o da şeyh İlyas’tan torunudur. 670’te (1271) geldi.
  733 (1332) sefer ayının 13.Salı gecesi bu dünyadan uçtu”.

  Türbeye dar bir giriş holü ve üzeri sekiz köşeli kasnak üzerine oturmuş kubbe ile örtülü kare bir mekana girilmektedir. Bu mekanın ortasında Aşık Paşa’nın sandukası bulunmaktadır. Türbenin altında mumyalık kısmı bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Aşık Paşa Türbesi

  Reklam  aşık paşa türbesi kubbesi çok gen yapılı taştan yapılmıştır yapının kendisi kesme taştan yapılmış olup kare panlıdır mutasavvıf ve halk şairi Aşık Paşa tarafından yaptırılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi