Melikgazi (Kuş-Zamantı) Kalesi (Melikgazi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Melikgazi (Kuş-Zamantı) Kalesi (Melikgazi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Melikgazi (Kuş-Zamantı) Kalesi (Melikgazi)

  Reklam  Melikgazi (Kuş-Zamantı) Kalesi (Melikgazi)

  Forum Alev
  Melikgazi (Kuş-Zamantı) Kalesi (Melikgazi)
  Kayseri Melikgazi ilçesi İlbaşı’na (Zamantı) 15 km. uzaklıktaki Melikgazi Kalesi bulunduğu yerdeki kalkerli kayalar ile bütünleşmiş bir yapıdır. Bu kalenin Bizans döneminde yapıldığı daha sonra Danişmendli, Selçuklu ve Osmanlılar zamanında kullanılarak onarıldığı üzerindeki izlerden anlaşılmaktadır. Bu kale Zamantı ile Elbistan yollarını kontrol altında tutmak amacı ile yapılmıştır.

  Bizans döneminde yapılan kale daha küçük ölçüde kesme taştan yapılmıştır. Danişmendliler ve Selçuklular bu kaleyi daha iri kesme taşlarla güçlendirmiş ve genişletmiştir. Selçuklu döneminde yapılan taşlar üzerinde Selçukluların çok sık kullandıkları taşçı monogramlarına rastlanmaktadır.

  Kalenin dış duvarları kesme, kırmızı ve beyaz taşlarla işlenmiş, iç kısımları da Horasan dolgular halinde moloz taşlardan meydana gelmiştir. Kalenin dış cephesinde kullanılan kesme taşlar üzerinde yer yer Selçuklu motiflerini de kapsayan taşlara rastlanmaktadır. Kalenin burçlarına yakın kısmında siyah taştan bir şerit boydan boya çevirmektedir. Kalenin irili ufaklı dokuzu yuvarlak, biri köşeli, üçü de düz olmak üzere toplam 13 kulesi vardır. Kalenin kuzeyindeki büyük ve yuvarlak burç sonradan buraya eklenmiştir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Melikgazi (Kuş-Zamantı) Kalesi (Melikgazi)

  Reklam  Melikgazi (Kuş-Zamantı) Kalesi (Melikgazi) kayseride bulunuyor en iyi kale doğal yapı ile bütünleşebilen kaledir bu yapıda öyle yapılmış bizans döneinde yapılan yapı kesme taş kullanılarak yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi