Ali Saib Paşa Hamamı (Talas

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Ali Saib Paşa Hamamı (Talas ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ali Saib Paşa Hamamı (Talas

  Reklam  Ali Saib Paşa Hamamı (Talas

  Forum Alev


  Ali Saib Paşa Hamamı (Talas)
  Kayseri, Talas İlçesinde Harman Mahallesi, Müsteşar Caddesi’nde bulunan Ali Saib Paşa’nın yaptırdığı hamamın kitabesi bulunmamaktadır. Mimari yapısından XIX.yüzyılın sonlarında yapıldığı anlaşılmaktadır.

  Hamam moloz ve kesme taştan yapılmış olup soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelmiştir.Soyunmalıktan sıcaklığa dar bir koridorla geçilmektedir. Kuzey cephesindeki sonradan açılmış düz lentolu bir kapıdan hamamın orta bölümüne girilmektedir. Eskiden kapı soyunmalık bölümüne açılıyordu. Soyunmalık doğu yönünde iki, batı tarafında da bir pencere ile aydınlatılmıştır. girilmektedir. Sıcaklık bölümünün üzeri pandantifli merkezi bir kubbe ile örtülüdür.Bu bölüm tek eyvan halinde olup köşelerinde dört halvet hücresi bulunmaktadır. Burası kubbedeki 13 ışık alan delik ile aydınlatılmıştır. Sıcaklığın ortasında mermer bir göbek taşı bulunmaktadır.

  Hamamın suları künklerle doğusundaki kayalardan getirilmiştir. Günümüzde bu künkler sular kesildiğinde kullanılmaktadır. Hamam günümüzde iyi bir durumdadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ali Saib Paşa Hamamı (Talas

  Reklam  Ali Saib Paşa Hamamı (Talas kayseride yapılmıştır her ne kadar geçen yüzyılda yapılsada selçuklu mimarisi gibi durmaktadır tek katlı ve kesme taştan yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi