Güller Diyarı Isparta

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve İç Anadolu Bölgesi Bölümünden Güller Diyarı Isparta ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  BeKooO...!!!
  Usta Üye
  Reklam

  Güller Diyarı Isparta

  Reklam  Güller Diyarı Isparta

  Forum Alev
  kovada gölü

  isparta kovada golu.jpg


  eğirdir gölü

  isparta-egirdir-golu.jpg

  ısparta gülü

  isparta gulu.png 2. 2
  dijiland
  Üye

  --->: **--gÜller Dİyari Isparta..benİm Şehrİm..--**

  Reklam  isparta kayak merkezi.jpg

  Isparta


  Isparta''nın ilkçağlardaki tarihi, öncelikle Pisidia bölgesinin genel tarihi akışı içinde ele alınmalıdır. Gerçekte, Isparta ve çevresinde Hititlere ait bazı eserlerin ele geçirilmiş oluşu, bu bölgedeki Hitit hakimiyetine işaret ederse de, Isparta''nın bu devirlerdeki şehir tarihini, tam anlamıyla açıklığa kavuşturmak mümkün değildir.  Tarihi dönemlerde Hitit egemenliği altındaki bu bölgeye daha sonra İyonlar ve Lidyalılar hakim olmuşlardır. M.Ö. 546 tarihinde Perslerin, Lidya Devletini yenmesi ve Anadolu''ya hakim olmaları ile Isparta, Perslerin üstünlüğünü kabul etmek zorunda kalmıştır.  Büyük İskender, M.Ö.333 yılında Lidya''yı alarak tarihi Asya seferine başladı. Önce Sagalassus’u alan İskender, daha sonra Dinar’a geçerek Pisidia''nın tamamını ülkesine bağlamış oldu.

  Pisidia, İskender İmparatorluğunun parçalanması ile Seleukos''ların hissesine düştü. Daha sonra da Bergama Krallığına bağlandı. Bu Krallığın M.Ö.II.yy’da yıkılmasını izleyen günlerde, Romalılar Anadolu''yu ele geçirmiş oldular.

  Ağlasun’un eski önemini kaybetmesinden sonra Isparta, Pisidia Piskoposluğunun (Daha sonra Rum Metropolitliğinin) Merkezi haline geldi.

  Roma yönetiminin ikiye ayrılması üzerine Isparta ve çevresi Doğu Roma İmparatorluğuna bağlanmış oldu.

  TARİH ÖNCESİ DÖNEMLERDE ISPARTA

  Yörenin yerleşme tarihi paleolitik dönemle başlamaktadır. 1944 yılında Şevket Aziz Kansu döneminde yapılan incelemeler sonucunda, Bozanönü Ovasının ortasında bulunan Kapıini Mağarası, üst paleolitik eserleri vermektedir. Keçiborlu’nun Gümüşgün (Baladız) yakınlarında Prof. Louis’in yaptığı kazılarda, Mezolitik çağına ait “Mikrolit” adı verilen çakmak taşlarına rastlanmıştır.  Tarih öncesi çağın üçüncü dönemi, neolotik devri olmuştur. Bu devire ait Yeniköy (Ş.Karaağaç) Höyüğündeki buluntular bunu doğrulamaktadır. Toprak Tol Höyüğü ve Köşktepe’de rastlanan küp mezarlar ile ele geçen başka buluntular, Isparta’daki yerleşimin Kalkolotik dönemde de var olduğunu göstermektedir. Kalkolotik dönem sonrası Tunç Kültürleri, Pisidia ovasında oldukça yaygın bir biçimde gözlenebilir 3. 3
  kartal123
  Yeni Üye
  s.a.
  ben de ıspartalıyım
  kardesım
  memnun oldum
  boyle bır konuya msn adresını pm den yollarsan
  tanısalım 4. 4
  BeKooO...!!!
  Usta Üye
  slm kardeşim demek hemşeriyizz...;););)

  bu arada DİJİLAND teşekkürler.destek verdiin için..;););)

 5. 5
  candy_15
  Yeni Üye
  slm siteye yenı üye oldum ve hiç birsey bilmiyorum. bende ıspartalıyım :) bu resimleri koyduğun çok ii olmuş eline saglık görüşmek üzere

 6. 6
  hackeremin
  Emekli
  bekoo bende 4 senedir seninle beraberim unutun heralde gerçekten güsel yer ısparta

 7. 7
  M@C@R
  Yeni Üye
  KaNKa IsPaRTAYı TaM AnLatamamıssın SUTCULER YaZıLI KaNYoN fılen resımlerını koysaydın yaaa

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi