Fotoğraf Çekme Teknikleri, Manzara Fotoğrafı

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Hobiler Bölümünden Fotoğraf Çekme Teknikleri, Manzara Fotoğrafı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Fotoğraf Çekme Teknikleri, Manzara Fotoğrafı

  Reklam  Fotoğraf Çekme Teknikleri, Manzara Fotoğrafı

  Forum Alev

  Manzara fotoğrafı

  Manzara fotoğrafı beklide en çok çekilen fotoğraf türüdür. Fotoğraf makinesi olan kişilerin çoğuna fotoğraf çekmesini söylediğimiz zaman çoğunlukla manzara fotoğrafına yönelmektedir. Bunun nedeni doğanın çekiciliği olabileceği gibi, fotoğrafik açıdan doğa fotoğraflarının daha kolay elde edilebilmesi de olabilir. Çok basit gibi gözüken manzara fotoğrafı çekimi, fotoğrafçılığın en zor dallarından biridir aslında. Doğada rasgele olarak yayılmış renkler genellikle fotoğraf kartı üstünde o derece doğal ya da canlı durmayacaktır. Bu nedenle ışık, renk, ton, kompozisyon, objektif, filtre gibi öğeleri tam olarak anlayamamış fotoğrafçıların, gözün gördüğü mükemmellikte fotoğraf çekmesi biraz zordur. Bununla beraber manzara fotoğrafı çekmek için ortam değişkenlerinin iyi izlenmesi gerekmektedir, bulutlu bir havada gün batımı, sisli bir havada ovalar için de giden bir tren ya da yağmurlu bir havada vapur görüntüsü çekmek için uygun donanım ile uygun yerde olmak biraz da şans işidir. Kişi, rastlantısal oluşan bu görüntülerden istediği etkiyi ve ifadeyi veren anı yakaladığı zaman ancak vurucu fotoğrafı oluşturabilir.


  Bu nedenlerle, manzara fotoğrafı çekmek isteyen kişinin öncelikle çok iyi bir gözlemci olması gerekmektedir. Doğayı bir avcı gibi taradıktan sonra, muhtemel fotoğraf noktalarının bulunması doğru fotoğraf için yeterli olacaktır. Bu noktalar uzakta bir dağ, bir binanın cephesi, bir grup ağaç, bir kuş veya bir insan olabilir.


  Doğa çekimlerinde kullanacağımız objektif 50 mm.lik bir objektif veya 35 mm.lik bir geniş açılı objektif olabilir. Ancak geniş açılı objektifler kullanıldığında geri plandaki konuların olduğundan daha küçük görüleceğini unutmayalım. Manzara fotoğraflarının çekiminde en iyi ışık sabahın ilk saatleri ve akşam günbatımından birkaç saat önceki ışık koşullarıdır. Bu ışıklar konumuza yatay geleceği için hem konudaki kontrastlığı azaltır hem de derinlik duygusu yaratır. Öğlen saatleri hemen her fotoğraf tarzı için çok tercih edilen ışık şartlarını sağlamaz. Genellikle öğle saatlerinde dış çekim yapıldığında sert ışık ile karşılaşılıp kötü ya da kötüye yakın fotoğraflar çekeriz.


  Çekmeyi planladığımız kare içine hareketli unsurlar girecekse, düşük enstantane kullanarak hem alan derinliğini artırmak için kısık diyafram kullanmaya imkan buluruz hem de konu içerisindeki hareketli unsurların hareket izlerini yakalayabiliriz, bu da çektiğimiz fotoğraf üstünde iyi sonuçlar verebilir.

  Günbatımı fotoğrafı çekimi


  Hemen her yaş grubu için günbatımı renkleri ve romantik havası coşkulu duygular uyandırır. Ve yine hemen her fotoğrafçı da güzel günbatımı fotoğrafları çekmeyi ister. Genellikle çıplak göz ile görülen günbatımı manzarasının, fotoğrafı çekildiğinde ortaya çıkan kare ise donuk ve zevksiz bir hale dönüşmektedir. Bu esnada daha önceden belirlenebilecek birkaç ufak kural ile bu sorunu çözmek mümkündür.


  Gün batımı sırasında ışık şiddeti çok düşeceği için fotoğraf makinemize yüksek hızlı filmler takabiliriz. Yüksek hızlı filmler daha az ışık ile çalışma prensibi ile geliştirildikleri için içindeki ışığa duyarlı parçacıkların (gren) ebatları daha büyüktür. Bu gren yapısı yüzünden çekilen fotoğraf üstünde renkli bir takım bozulmalar olacaktır. Bunu engellemenin yolu, normal hızlı filmler kullanmak ve fotoğraf makinesi ile çekim yaparken makineyi biraz uzun pozlamaktır. Uzun pozlamalar için tripod kullanmak en doğru çözüm olacaktır. Bu şekilde film hızımızdan ödün vermeden gren sorununu çözmüş oluruz.

  Makinemiz ve filmimiz tamam, ayak da aldık yanımıza, şimdi geldi en önemli yere. Günbatımı fotoğrafında açı gerçekten çok önemlidir. O zaman mümkün olduğu kadar geniş açılı bir objektif tercih etmeliyiz gün batımı fotoğrafı için. Fotoğrafı çekmeyi planladığımız mekânı bir iki gün gözlemlemek, en iyi açıyı ve en iyi fotoğraf saatini belirlemek için idealdir. Buna rağmen fotoğrafı çekeceğimiz gün çekim bölgesine belirlediğimiz çekim saatinden biraz erken gitmek faydalı olur. Bununla beraber gün batımı fotoğrafının en önemli ayrıntısı bulutlardır. Bulutların olmadığı bir günde günbatımı fotoğrafı çekmenin pek anlamı yoktur.


  Özellikle bahar aylarında güneş ışınlarının yatay olarak geldiği zamanlar, fotoğraf çekmek için uygun bir dönemdir. Bu tür fotoğraflarda amaç güneşin batışını anlatmak değil, güneşin batışı sırasında gerek güneşteki, gerekse bulutlarda ve doğadaki renk değişimlerinin ahengini ve esprisini yakalamaktır. Bu nedenle fotoğraflarımızda güneş olmadan da günbatımının bu renk cümbüşünü ifade eden fotoğraflar çekilebilir.

  Günbatımı fotoğrafı çekerken, günbatımı ile aranıza alacağınız ya da almayacağınız objeler anlamı güçlendirecektir. Günbatımını deniz kenarında fotoğraflıyorsanız kareye bir balıkçı teknesi ya da olta ile balık avlayan bir objenin konması iyi olacaktır.


  Günbatımı fotoğrafı çekerken araya girecek objeler arkadan aydınlandığın için genellikle siluet olarak düşecektir fotoğraf karesine, bu durum hoş görüntüler çıkmasına sebep olabilir. Ama siz bu objenin daha belirgin olmasını isteyebilirsiniz. Bu gibi bir durumda dolgu ışığı kullanmakta fayda vardır. Dolgu ışığını en kolay flaş kullanarak elde edilebilir.

  Kullandığınız flaşın özelliklerine göre çekim esnasında objenin üstüne ne kadar ışık düşeceğine karar verip uygun anda flaşı patlatabilirsiniz. Bunu yaparken flaşı ister makine üstünde, isterseniz de elinizde kullanabilirsiniz. Makine üstünde flaş kullanacaksanız pozlamanın başladığı anda flaşın patlayacağını (makine üstünde başka bir ayar yok ise) unutmamanız gerekir. Flaş elde kullanılacaksa pozlamanın başı ile sonu arasında patlatmaya dikkat etmemiz gerekir
 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Fotoğraf Çekme Teknikleri, Manzara Fotoğrafı

  Reklam  Manzara resimlerinin olduğu gibi canlı ve parlak çıkması için ışık efektlerinin doğru ayarlanması gerekmektedir. Günün aydınlığına göre ışık ayarlanması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi