Kurşunlu vitray Örnekleri Bilgileri

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Hobiler Bölümünden Kurşunlu vitray Örnekleri Bilgileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kurşunlu vitray Örnekleri Bilgileri

  Reklam  Kurşunlu vitray Örnekleri Bilgileri

  Forum Alev
  kurşunlu vitray Örnekleri Bilgileri

  Kurşunlu Vitray Desenleri


  Uygulama Alanları :

  Evlerde, otellerde, ve birçok mekanda kapı camları, pencere camları, merdiven boşluğu pencereleri, mutfak - banyo dolap kapakları, tavan camları - kubbe, ışıklı duvar panoları, ayırıcı paneller -paravanlar – seperatörler, lamba – abajur – aplik vs... dekorasyon ve aydınlatma amaçlı kullanılmaktadır.

  Kullanlılan Malzemeler:

  Beyaz ince karton ve aydınger kağıdı, kurşun makası, renkli camlar, Cam kesme elması, Cam pensesi, Cam çapaklarını temizlemek için cam törpüsü veya rodaj makinesi, kurşun çubuklar, kurşun bıçağı, Lehim pastası, Lehim (60/40), Havya (80w veya 100w), oksid temizleme suyu, Çekiç, Cam çivisi. Tahta çıtalar.
  Yapılışı:

  Yapılması tasarlanan eskiz, aydınger kağıdına çizilip renklendirilir ve her bir parça tek tek numaralandırılıp kartona kopya edilir. Daha sonra parçalar kurşun makası yardımıyla kesilir. (Makasın arası 1.8 veya 2 mm boşluk vererek kestiği için kurşunun kalınlığını düşerek vitray’ın ölçü dışına taşması önlenmiş olur.) Kesilen bu karton kalıplar ile renkli camlar, Cam elması ve cam pensesi kullanarak kesilir. Kesilen camların çapakları el törpüsü yada rodaj makinesi yardımıyla alınır ve kağıt üzerindeki eskize yerleştirerek ölçüleri kontrol edilir. Eskiz, çalışma tezgahının üzerine önce iki köşesinden tahta çıtalarla çivilenerek sabitlenir. Daha sonra vitrayın (köşeden başlayarak) örme işlemine geçilir. Camlar ardı ardına kurşun çubuk profillerine geçirilir. Kurşunlar kurşun bıçağı ile ahşap tezgah üzerinde bastırılarak kesilir ve kesilen ucu törpülenir. Her parça cam etrafı kurşunla dönüldükten sonra çivi ile sabitlenerek işleme devam edilir. Bu işlem bittikten sonra eskizin diğer köşeleri de ahşap çıtayla sabitlenir ve vitrayın ölçüye uygunluğu son kez kontrol edilir ve kurşunların birleşme uçlarına lehim pastası sürüldükten sonra havya ve lehim yardımıyla birleştirilir. Ön yüzü bittikten sonra vitrayın arka yüzeyi de aynı şekilde lehimlenir. Kurşunların kenarları yuvarlak uçlu sert bir cisimle ezilerek vitray sağlamlaştırılır. Daha sonra lehimlenen noktaların rütuşu ve temizliği yapılarak montaja hazır hale getirilir.

 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: kurşunlu vitray Örnekleri Bilgileri

  Reklam  Vitray sanatının yapılmasında kullanılan bir kaç teknik bulunmaktadır. Vitray sanatının zeminini oluşturmak için kurlun dolgu malzemesi ile birleştirilip yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
vitray örnekleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi