Deniz Kabukları Koleksiyonu

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Hobiler Bölümünden Deniz Kabukları Koleksiyonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Deniz Kabukları Koleksiyonu

  Reklam  Deniz Kabukları Koleksiyonu

  Forum Alev
  Deniz Kabukları ...

  Bazısı Japon evinin çatısı görünümünde, bazısı kaplan desenli, bazısı sarı, mor, bazısının içi de dışı da farklı... Deniz kabuklarından söz ediyoruz. Çoğu kez romantizmi çağıştıran deniz kabuklarından...

  Deniz kabuğu, mollusc adı verilen yumuşakçanın başka bir deyimle omurgasızların da dış iskeleti. Kabuk, kalsiyumdan oluşuyor. Hayvanların kanıyla deniz suyundan aldıkları kalsiyum karışarak bu kabukları oluşturuyor. Yumuşakçalar büyüdükçe kabuklar da büyüyor. Bugüne kadar 100 binden fazla çeşit deniz kabuğu bulunduğu söyleniliyor. Kabuklar biçimlerine göre 5 ana sınıfa ayrılıyor. Her sınıfında kendi alt sınıfı var. Varın zenginliği düşünün!
  esrarengiz renkli deniz kabuklarına bizim sularımızda rastlamak mümkün değil. Bunlar daha çok Pasifik, Uzakdoğu sahillerinde bulunan kabuklar.
 2. 2
  smoinneer
  Üye

  --->: Deniz Kabukları

  Reklam  çok güzel resimler gönülce ablacım..
  emeğine sağlık.. 3. 3
  __prince__
  Üye
  yani bölemi


  abrttım mı yoksa 4. 4
  Gönülce
  Özel Üye


  Denizaltının tam olarak keşfedilmemiş çok renkli dünyasında, balıklar ve mercanların yanı sıra, gizemli şekilleri, renkleri ve yaşam biçimleriyle deniz kabukları birer mücevher gibi yer alır. Çoğu insanın sadece deniz kıyısında dolaşırken veya yaz tatili için kıyı bölgelerine gittiği zaman gördüğü, kumsaldan toplayıp evinin bir köşesinde süs eşyası olarak kullandığı bildik deniz kabuklarından başka, az bilinen ve insanı hayretler içerisine düşürecek güzellikte binlerce çeşit deniz kabuğu daha var. İstiridye kabukları içinde küçücük bir kum tanesinin gösterişli bir inci haline gelmesi veya birbirinden farklı iki tür deniz minaresinin yan yana gelişi, farklı güzellikler ve şaşırtıcı zariflikler yaratır. Çeşitleri yüz bini bulan deniz kabuklarının bazıları hoşa giden renk ve zarafetlerinden ötürü eski devirlerde para yerine kullanıldığı gibi, günümüzde de pek çok evde süs eşyası olarak en hatırlı köşelere oturtulur.


 5. 5
  Gönülce
  Özel Üye
  Tılsımlı Kabuklar

  Deniz kabuklarının bir başka özelliği ise bilinen en eski büyülerde kullanılması. Kabuklarla tılsım yapmanın binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihi var. Deniz kabuklarını her dönemde pek çok konu ile ilişkilendirebilen insanoğlu, onu hem nazara karşı koruyucu, hem de doğurganlığı temsil eden bir sembol olarak kullanmış. Kabukların güçlü bir doğurganlık sembolü olarak düşünülmesi nedeniyle, doğum sancıları ve kısırlığa karşı yaygın olarak kullanıldığı da biliniyor. Araştırdıkça, deniz kabuklarının sadece basit bir güzellikten ibaret olmadığı, her birinin mücevher değerinde ve hassasiyetinde olduğu ortaya çıkıyor. Malakoloji adı verilen kabuklu canlılar bilim dalında yapılan araştırmalarla literatüre her gün yeni türler ekleniyor. Deniz kabukluları, formlarına göre ana ve alt familyalar olarak sınıflandırılıyor.
  tilsimli Kabuklar.jpg


  Tek parçadan oluşan ‘Gastropod’lar familyası, yüzde 80’lik oranı ile en kalabalık familya. Bunu yüzde 18 ile çift kapaklı ‘Bivalvia’lar izliyor. Dünyanın en güzel ve değişik kabuklarının Hint-Pasifik Okyanusu bölgesindeki denizlerden çıktığı biliniyor. Erişilmesi güç derinlikteki kabukların toplanması için farklı yöntemler kullanılıyor.
  Deniz kabuklarının saklanmasında dikkat edilecek en önemli nokta, kabukların doğrudan güneş ışığı almayacak ve tozlanmayacak yerlerde muhafaza edilmesi. 6. 6
  Gönülce
  Özel Üye
  Pahalı Bir Hobi

  Deniz kabuğu koleksiyonculuğu özellikle Amerika’da yaygın. Birçok kulüp ve dernek bu dalda faaliyet gösteriyor.


  deniz-kabuklari.jpg


  İnternet yoluyla yapılan açık artırmalarda 40 dolardan 3500 dolara kadar değişen fiyatlarla alım satımı yapılan deniz kabukları, artık bir hobi. Türkiye’de de dünya denizlerinden toplanan çeşitli kabuklara koleksiyonunda yer veren meraklılarla bu hobi yaygınlaşıyor. Kabuk koleksiyonerlerinden birisi de Fikret Özer. Deniz kabuğu merakının yıllar önce Bodrum Kalesi önündeki bir satıcıdan aldığı ‘Tridacna Squamosa’ türü bir kabukla başladığını belirten Özer, altı yıldır topladığı deniz kabukları ile bugün 3 bin türün üzerinde parçaya sahip bir koleksiyoner. Deniz kabuğu hobisini giderek bir iş haline getiren Oğuz Oral da Türkiye’de profesyonel anlamda deniz kabuğu ticareti yapan önemli bir isim.

  İşi gereği deniz ve denizcilikle sıkı bir bağ içinde bulunan Gültekin Genç de nesli tükenen deniz kabuklarının da içinde bulunduğu 2 binin üzerinde parçadan oluşan koleksiyonu ile bu işin tanınmış meraklılarından biri. Kısacası, deniz kabukları binbir renk, desen ve şekliyle bambaşka bir dünya. Yıllardır deniz kabuklarıyla haşır neşir olan Profesör Nihat Tarlan, bu konuda yazdığı bir makalede bu rengârenk dünyayı anlatırken, "Napoli'de Mercelline sahillerinde deniz hayvanlarının kabuklarından yapılmış biblolar satılır.
  Bu sergilerden birinde gördüğüm bir manzara karşısında hayrete düştüm. Bu bir deniz canlısının kabuğu idi. Benim diyen bir ressamın yapamayacağı kadar renkli, parlak bir tablo karşısındaydım.Yeşil rengin her tonundan sedefin içindeki dalgaların baygın beyazlığına kadar bin bir rengin yaldızlı pırıltılarına bürünmüş bir tablo


 7. 7
  cachady
  Yeni Üye
  kusursuzca yaratan rabbime şükürler olsun demek geldi içimden,sağolasın.

 8. 8
  FrEeDoM
  Usta Üye
  çok etkileyici görünüyorlar paylaşım için saol gönülce

 9. 9
  kaptan mur
  Yeni Üye
  denız kabukları hindıstanda bir sanayi halini almıştır kabuklar çok ilkel şartlarda çıkarılıyor bazı kabuklar sahilde hemen satılırken değerli kabuklarise büyük kentlerde mezat yapılarak alıcılarını buluyor bu kabukladan bağzıları 1000_1500 dolar gibi fiyatlara satıldığı söyleniyor hint kültüründe deniz kabuğunun özel bir yeri vardır öyleki dilenciler bu kabuklarla dilenir

 10. 10
  _LoVeee_
  Üye
  evet deniz kabukları romantizmi akla getiriyo.... ama bilgin çok güzell... tşkerlerr:)

 11. 11
  semtomes
  Üye

  --->: Deniz Kabukları

  Reklam  bu deniz kabukları çoooooooook güzelmiş.emğine sağlık GÖNÜLCE abla çoook beğendim.. bazı deniz kabuklarını hiç görmemiştim....!!!!!;)

 12. 12
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Çok hoş olanları vardı içlerinde ;)
  Emeğinize sağlık...

+ Yorum Gönder
deniz kabukları,  deniz kabuklari,  Aeniz kabuklari,  eski deniz kabuklulari,  deniz kabukları resmi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi