Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvan Resimleri Bölümünden Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler

  Reklam  Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler

  Forum Alev
  Nesli tükenmekte olan sevimli Pandalar


  Panda deyince herkesin aklına beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan sevimli, iri yarı ve bir o kadar da tembel bir hayvan gelir.


  O, siyah kulak, ayak ve gözleri ile küçük büyük herkeste sempati uyandıran iri bir çocuk gibi.


  "Bambu ayısı"
  Diğer bir adı bambu ayısı olan çocuğun ağırlığı neredeyse 120 kilo civarında. Panda gününün büyük bir bölümünü bambu yemekle geçirir. Panda bu oburluğun ve seçiciliğin kurbanı sayılır: Çok sevdiği bambuyu yiyebilmek için Çin;den başka bir yere gitmediklerinden, ne yazık ki nesilleri tükenmek üzere. Bugün dünyada halen yaklaşık 1000 adet panda var.
  Pandalar çok tembel hayvanlardır. Panda karnını doyurmak için günde 40 kg kadar bambu yemek zorunda. Dişleri bambunun sert kabuklarına uygun olarak sağlam ve keskin. Yine de bu uğraş yaklaşık 14, hatta 15-16 saatini alıyor. Hayvanat bahçelerinde yaşayan pandalar, doğal ortamlarında yaşayan pandalara göre çok daha farklı beslenebiliyorlar. Örneğin çikolata, meyve ve hatta tavuk bile yiyebiliyorlar.
  Yemek yemediği zamanlar panda sürekli uyur. Uyumadığında ise hiç acelesi yoktur ve çok yavaş hareket eder. Düşmanları kovaladığında bile paçasını kurtarır kurtarmaz ilk gördüğü ağaca atlar ve uykusuna veya yemeğine kaldığı yerden devam eder.

  Pandalar yalnızlığı sever
  Pandalar çiftleşme dönemi dışında tamamen yalnız yaşar. Bu durum sadece Nisan-Mayıs aylarında değişir. Bu dönemlerde düne kadar yalnızlıktan memnun olan panda sesler ve hırıltılar çıkartır, sesini duyurmak için çığlıklar atar. Baharın gelişiyle birlikte pandanın aklı fikri uygun bir eş bulmaktadır.
  Fakat bu o kadar kolay değil, çünkü aynı bölgede yaşayan pandalar bile birbirinden çok uzakta bulunurlar. Dişi pandaların eş konusunda çok seçici olmaları erkeklerin işini daha da zorlaştırır. Eş adaylarının az olmasına rağmen yine de karşılarına çıkan her "yakışıklıyı" beğenmiyorlar.
  Dişi panda, erkek pandayı ancak çok beğenirse yanına yaklaştırıyor. Diğer bir engel ise erkeklerin fazla flört edecek zamanlarının olmaması, çünkü dişi pandaların çiftleşmek için uygun dönemleri yılda en fazla 5 gün sürüyor.

  Hayvanlar aleminin en şefkatli annesi
  Erkek panda dişi pandanın kalbini kazanır ve çiftleşme başarılı olursa yaklaşık dört ay sonra minik bir panda bebeği dünyaya gelir. Minik kelimesinin seçimi keyfi değil, yeni doğan panda ancak bir fare büyüklüğünde ve 100 gr ağırlığındadır.
  Bebek panda küçük ve savunmasız olur. Doğduğunda gözleri kapalıdır ve uzun süre öyle kalır. Birkaç hafta sonra gözleri açılır fakat bebek panda hala göremez. Bununla birlikte, yetişkin pandalardan daha iyi işitir. Gözleri açıldıktan sonra bu durum değişir ve dengelenir. Bu dönemle ilgili en önemli ayrıntı pandanın çok şefkatli ve sevecen bir anne olmasıdır.
  Anne panda bebeğine çok düşkündür, onu kolların arasında insanların bebeklerini salladıkları gibi sallar ve sabırla emzirir. Zaten hayvanlar aleminde de yavrularına karşı en sevecen hayvan pandalardır.
  Bebek pandanın gözlerinin açılması 6 hafta sürer. 3 aylık olduğunda tek başına yürümeye, 5 aylık olduğunda ise koşmaya ve bambunun tadına bakmaya başlar. Bebek panda bir buçuk seneden uzun bir süre annesinin yanında kalır. Ancak bu uzun dönemin sonunda tek başına yaşamaya hazırdır.

  Pandalar Hakkında Araştırmalar yetersiz
  Pandalar üzerinde araştırma yapmak çok zor.
  Dolayısıyla onlar hakkında çok az bilgi var. Kış uykusuna yatıp yatmadıkları bile bugün kesin olarak bilinmiyor. Nesilleri tükenmek üzere olduğundan bu değerli hayvanlar koruma altında. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) pandaların nesillerinin tükenmesini engellemek için çalışmalarına devam ediyor.  Ve işte karşınızda bennnn kocaman panda


  Annemiz bizi çok seviyor


  Sevimli hayvan dostlarımız pandalar  Rahatına düşkün tembel pandalar


  Çin, Pandalar için Fabrika Kapatıyor

  China Daily gazetesinin haberine göre, 1869’da Fransız misyoner Armand David tarafından pandaların ilk görüldüğü Ya’an’da yerel hükümet, pandaları korumaya yardımcı olmak için çevreyi kirleten bazı fabrikaları kapattı ve diğerlerini de atıklarını temizlemeleri yolunda uyardı. Yerel hükümetin geçen birkaç yıl içinde pandaların sağlığı için yaklaşık 30 işletmeyi kapattığı belirtildi.
  Milli hazine olarak görülen dev pandaların korunması için her türlü önlemin alındığı Çin’de Siçuan, Şaanksi ve Gansu bölgelerinde yaklaşık 1000 panda yaşıyor.
  Çin’de doğdukları günden beri yoğun ilgi gören 18 yavru panda, adlarına kavuştu. Pandalar, törenin ardından doğal ortama alışmaları için annelerinden alınarak kendileri için hazırlanan alana bırakıldı.

  Çin’in güneybatısında bulunan Wolong pandaları koruma merkezinde heyecanlı bir gün yaşanıyor. Geçen yıl dünyaya gelen 18 sevimli pandaya, halkın, internet, telefon, faks ve mesajlar aracılığıyla belirlediği adları veriliyor.

  Bir parti havasında geçen tören, aynı zamanda, 12’si dişi, 6’sı erkek yavru pandaları annelerinden de ayırdı. Zira törenin sona ermesiyle birlikte artık en büyüğü 7 aylık, en küçüğü ise 5 aylık olan pandalar doğal hayata hazırlanma turlarına başladı.

  Meraklı yavrular, bırakıldıkları ortamı tanımak için hemen keşfe çıktı. Kimileri de birbirleriyle oynamayı tercih etti.

  Dünyada sadece Çin’de doğal ortamlarında yaşayan 1600 civarında panda bulunuyor. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Sevimli Panda Resimleri, Nesli Tükenmekte olan Pandalar Hakkında Bilgiler

  Reklam  pandalar çok çirkin hayvanlar+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi