Papağanlar ve Papağan Türleri Hakkında Bilgiler ve En Güzel Papağan Resimleri

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvan Resimleri Bölümünden Papağanlar ve Papağan Türleri Hakkında Bilgiler ve En Güzel Papağan Resimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Papağanlar ve Papağan Türleri Hakkında Bilgiler ve En Güzel Papağan Resimleri

  Reklam  Papağanlar ve Papağan Türleri Hakkında Bilgiler ve En Güzel Papağan Resimleri

  Forum Alev
  Papağan, Psittaciformes (papağansılar) takımını oluşturan kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuştürlerine verilen ad.
  Afrika, Amerika, Asya ve Okyanusya'nın tropikal orman bölgelerinde yaşarlar. Hepsi canlı parlak tüylü ve kıvrık gagalıdır. Kafaları büyük, boyunları kısa, taklit kabiliyetli zeki kuşlardır. Ayaklarını bir el gibi rahatça kullanır. Genellikle meyve ve tanelerden meydana gelen besinlerini ayaklarıyla kavrayarak gagalarına götürürler. Gaga o kadar kuvvetlidir ki, en çetin cevizi bile bir darbede kırabilir. Bir metre boyuna ulaşan Amerika ara'sı bir defada insan parmağını koparabilir. Kalın ve kıvrık üst gaga hareketlidir. Alt gaga ise yiyecekleri kırmada tabla vazifesi görür. Dil, kalın ve etlidir. Aynı zamanda dokunma organı görevini de yapar.
  Papağanlar tırmanıcı kuşlardır. Ayakları kısa ve ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört parmağa sahiptir. Ön parmakların dipleri kısa bir zarla birbirine bağlıdır. Arkaya yönelik birinci ve dördüncü parmak geriden kavrar ve gaganın yardımı ile çeviklikle tırmanabilir. Tırmanma anında gagalarını üçüncü bir ayak gibi kullanma özelliklerinden dolayı en iyi tırmanıcı kuşlar olarak kabul edilirler.
  Papağanlar tabii halde ağaçlarda yaşarlar. Ancak insan sesini ve melodileri ezberleyerek tekrarlama kabiliyetlerinden dolayı, birçok evde kafeslerde beslenirler. Yuvalarını ağaç kovuklarına, kaya yarıklarına yaparlar. Eşler birbirlerine bağlıdır. İri yapıda olanların dişileri yılda 2-3, küçükleri ise daha çok yumurta yaparlar. Çeşitlerine göre tomurcuk, çiçek, meyve ve tohumlarla beslenirler. Bu arada hayvansal besin alan birkaç tür de mevcuttur.
  hariç hepsi iyi uçucudur. Genelde çift veya grup halinde çığlık çığlığa uçarlar. Papağanların kanatları nispeten kısadır. Bununla beraber, Yeni Zelanda papağanıAvustralya'da yaşayan kakadular, binlerce fertten meydana gelen sürüler halinde seyahat ederler. Beslenirken veya dinlenirken çok sakindirler. Yeşil renklileri o kadar iyi kamufle olur ki, çoğu zaman farkedilmezler. Tüyleri yeşil hakim olmak üzere kırmızı, mavi, sarı, beyaz ve siyah olabilir. Ortalama ömürleri 70 yıl kadar olan papağanların 315'ten fazla çeşidi vardır. Tarım ürünlerine olan ziyanlarından dolayı bol avlanmaktadırlar. Esaret hayatına rahat alıştıklarından kafeste kolayca beslenebilirler. Fakat öldürücü papağan hastalığını (psittakoz) insana bulaştırdıklarından zararlı olabilirler. Yeni bir kelimeyi öğrendikleri zaman memeliler gibi mükafat beklemezler. Verilecek cezadan da anlamazlar. Eğitimleri sabır ister. Kafeslerine çiğnemeleri için ağaç parçaları koymak faydalıdır.
  Gülünç davranışları, sevimliliği, şakacılığı ve konuşma taklit kabiliyeti papağanı yüzyıllarca aranan kafes kuşu yapmıştır. Yalnızlık çeken uzun yol denizcilerine ideal arkadaş olmuştur. Kafestekiler 30-40 yıl yaşayabilir. Elli yıl yaşayanları görülmüştür.
  En tanınmış konuşan türü jako'dur. Erkeği dişisinden daha iyi konuşur. Çok kuvvetli hafızaları sayesinde öğrendikleri sözcükleri anlamlarını bilmeden tekrar ederler. doğada özgürken, insanlarla hayvanları taklit etmedikleri tetkik edilerek anlaşılmıştır.
  Papağanlar dil yapısına göre iki ana gruba ayrılır:

  1. Ceviz ve meyveyle beslenen düz ve kaygan dilliler.
  2. Bitki özüyle beslenen fırça dilliler.

  Genel sınıflandırma

  • Familya Cacatuidae: kakadular, 6 cinsde 21 tür
  • Familya Psittacidae: 332 tür

   • Alt familya Loriinae: loriler 12 cinsde 53 tür
   • Alt familya Psittacinae: 9 oymak

    • Oymak Psittrichadini
    • Oymak Nestorini: 1 cins 3 tür
    • Oymak Strigopini Oymak Micropsittini: 6 tür, bütün türleri aynı cinste toplanmıştır.
    • Oymak Cyclopsitticini: incir papağanları, 3 cins 6 tür
    • Oymak Platycercini: 4 cinsde 37 tür
    • Oymak Psittaculini: 12 cinsde 66 tür
    • Oymak Psittacini: 3 cinsde 12 tür
    • Oymak Arini: 30 cinsde 148 tür
  Papagan Resimleri.jpg
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Papağanlar ve Papağan Türleri Hakkında Bilgiler ve En Güzel Papağan Resimleri

  Reklam  Tropikal ülkelerde yetişen ve ana vatanları olan papağanların konuşma yetenekleri insanlar tarafından tercih sebebidir.Genellikle eğitilen ve eğitim neticesinde konuşmaya başlayan papağanlar zeki hayvanlardır.+ Yorum Gönder
resimli papağan türleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi