GPS-FOTO donanımı nasıldır?

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Harita Kadastro Bölümünden GPS-FOTO donanımı nasıldır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  TUANA
  Emekli
  Reklam

  GPS-FOTO donanımı nasıldır?

  Reklam  GPS-FOTO donanımı nasıldır?

  Forum Alev
  GPS-FOTO donanımı nasıldır? GPS ile kamera/fotoğraf makinesi arasında fiziksel bağlantı yoksa kullanılan kameranın tarih ve saat kaydedici özellikte olması yeterlidir. Kamera ile resim çekilen yerde herhangi bir el GPS alıcısı ile koordinat kaydı yapılır. Büroya dönüldüğünde GPS-foto birleştirici (GPS-Photo Linker) yazılımı kullanılarak tüm fotoğraflar koordinatlandırılır (GPS konum bilgileri sayısal resim içerisine kaydedilir) ve kaydedilen bu sayısal bilgiler istenilen veri tabanına aktarılarak amaca uygun kullanılır, (Resim-1).

  Resim-1 : GPS ile koordinatlandırılmış sayısal fotograf
  GPS ile kamera arasında fiziksel bağlantı varsa GPS alıcısı kameraya kart (GPS Kartı) şeklinde takılı durumdadır, (Resim-2). Burada, resim çekimi sırasında kameraya takılı GPS kartı sayesinde koordinat bilgileri de elde edilmektedir. Kameraya takılan “Compactflash Bluetooth” özellikli bu kart ile GPS biriminden gelen koordinatlar kamera tarafından okunarak her bir fotoğraf “*.jpg” formatında hafızaya kaydedilmektedir. Daha sonra, aynı dosyalar içerisinde kayıtlı olan GPS bilgileri ve resimler büroda kişisel bilgisayara yüklenmektedir. GPS foto birleştirici yazılımı çalıştırılarak istenen bilgiler veri tabanına aktarılmaktadır. Daha sonra bu bilgiler, uydu fotoğrafları, topografik haritalar ve yol bilgileri ile birleştirilerek kullanılmaktadır.

  Resim-2 : GPS kartı kameraya takılı
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: GPS-FOTO donanımı nasıldır?

  Reklam  GPS-FOTO donanımı nasıldır?;GPS'li fotoğraf makineleri , çekilen fotoğrafların EXIF bilgileri içine fotoğrafın nerede çekildiği bilgisini işliyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi