Anadolu Düğün Gelenekleri

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Anadolu Düğün Gelenekleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Anadolu Düğün Gelenekleri

  Reklam  Anadolu Düğün Gelenekleri

  Forum Alev
  Düğün gelenekleri illere göre farklılık gösterse de herkesin bildiği ve uyguladığı değişmeyen bazı adetler vardır. İşte bunlardan bazılarının ne anlama geldikleri ve ortaya çıkış öyküleri…

  GELİNLER NEDEN BEYAZ GİYER? Beyaz, Romalılar zamanından beri kutlamaların rengi olarak kabul ediliyor. O dönemden beri de gelinler beyazı tercih ediyor. 20. yüzyılın başında bu renk masumiyetin ve temizliğin sembolü olmuştur. Günümüzdeyse beyaz, hem eğlence ve neşenin hem de berraklığın rengi olarak kabul edilir.

  DÜĞÜN PASTASI NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?
  Pasta verimliliğin ve iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Eski dönemlerde, düğün törenlerinin sonunda gelinin başında ekmek kırılırmış. Davetliler de şans getirmesi için ekmek kırıntılarından alırmış. Orta çağda gelin ve damat küçük ekmeklerden oluşan bir hale içinde öpüşürlermiş. 17. yy’da bir Fransız aşçı, bu ekmeğe daha güzel bir şekil vermiş ve ilk düğün pastasını ortaya çıkarmış.

  GELİN NEDEN BUKETİNİ HAVAYA ATAR?
  Gelinin fırlattığı buketi yakalayan kişinin şanslı olduğuna ve kısa sürede onun da evleneceğine inanılır.

  DAMAT NEDEN GELİNİ ÖPER?
  Gelini öpmek eskiden evlilik anlaşmasının mühürü olarak kabul edilmiş. Aynı zamanda gelinin ruhundan bir parçanın damada, damadın ruhundan bir parçanın da geline geçtiğine inanıldığı için bu gelenek günümüze kadar gelmiş.

  ALYANS NEDEN SOL ELE TAKILIR?
  Çok eski çağlarda bilimadamları sol elin ikinci parmağından kalbe doğru kesintisiz uzanan bir damar olduğuna inanırlarmış. Aşkın sembolü alyanslar o çağlardan beri bu parmaklarda taşınır olmuş.

  NİKAHTA NEDEN AYAĞA BASILIR?
  Nikah kıyılırken çiftlerden hangisi diğerinin ayağına basarsa evlilikte onun sözünün geçeceğine inanılması da düğünlerin eğlenceli anılarından bir diğeri.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Anadolu Düğün Gelenekleri

  Reklam  Düğünlerde gelin ve damatla ilgili çeşitli adetler bulunmaktadır. Bunların gerçekliği araştırılmaksızın eğlenceli olduğundan günümüze kadar devam etmiştir. Gelinin arabadan inmemesi, duvağını açmaması da bunlardan biridir.+ Yorum Gönder
ANADOLU SAHASI TÜRK DÜĞÜN GELENEKLERİ ,  anadolunun dügün gelenekleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi