Adıyaman Halk Oyunları Kıyafetleri

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Adıyaman Halk Oyunları Kıyafetleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Adıyaman Halk Oyunları Kıyafetleri

  Reklam  Adıyaman Halk Oyunları Kıyafetleri

  Forum Alev
  ADIYAMAN'DA GİYİM KUŞAM

  İnsan yaşamı için gerekli ihtiyaçlar içerisinde yer alan giyinmek ihjityacı tarihsel süreç içerisinde değişime uğrayarak bugünkü halini almıştşı Anadolu köylerinde kadın ve erkek giyimleri coğrafi iklim ve ekonomik şartlarla şekillenmiş ve anadolu insanın inanç ve zevkine göre incelik kazanmıştır
  Adıyaman yöresinde yapılan araştırmadada görülmüştürki kadıu giyim kuşamı vücüdün tabiatin etkilerindenkorunmaktan öte giderek kadınların güzel görünme açısını ve kadının doğal yapısına bağlı olarak her yerde ve her dönemde daha zengin daha estetik ve daha şatafatlo olmuştur kadının güzel görüğnme arzusus gereği özel günlerde özellikle düğünlerde güzel ve gösterişli kıyafetleri tercih etmektedir böyle günler için her kadının ekonomik durumuna gere sandığında gösterişli bir kıyafeti vardır.


  KADIN GİYİM KUŞAMI

  BAŞ BAĞLAMA
  Adıyamanda araştırma için gidilen köylerde baş bağlamamının yaşa medeni hal ve ekonomik duruma göre farklılık arz ettiği görülmüştür.Gümüş tac,Beyaz kefye,Sırmalı puşu,Fes,altın penez,Çit denelen parçalardan oluşmaktadır.


  İÇ GİYİM (GRAS)
  Çıplak bedene gras giyilmektedir çit ve basma gibi kumaşlardan yapılmaktadır diz boyuna kadar uzundur kolları uzun yaka yuvarlak önleri göğüs altına kadar açıktır kimi köylerda bir kaç düğme ile kapatılır


  DERPE
  Alt kısma derpe (tuman) giyilmektedir derpe kutnudan dikilir peyiklidir ayak biliğine kadar uzundur bel ve ayak bilek kısmı lastiklidir genellikle kızlar ve yaşlı kadınlar çit,basma kumaşlardan derpe giyerler yeni
  gelin olan kadınlar ise kutnu saten kumaşlartdan giyerler.Kumaş türünü seçmede medeni hal ekonomik durum belirleyici faktördür


  DIŞ GİYİM (İŞLİK)
  Grasın üzerine giyilir genellikle kadifeden dikilir ön iki parçadan arkası ise tek parçadan oluşur


  ZUN-ZUBUN-ÜÇETEK
  İşliğin üzerine zıbın giyilir şam ihramlı çakmalı zincirli kadife kumaştan yapılır


  KUTTİK
  Zubunun üzerine giyilir kadife veya buna benzer kumaşlardan yapılır ön açıktır uzunluğu bel hizasındadır.


  BERVANG
  Basma veya kadifeden yapılan önlük diz altına kadar uzundur tek cep bulunur.


  BEN-ACEM KUŞAĞI
  Bele genellikle bir metre kare büyüklüğünde kilim desenli kumaşlar bağlanır.


  AYAK
  Ayağa yünden yapılan çoraplar giyilir Çorap eğirme yün kullanılarak el örgüsü ile yapılmaktadır çeşitle renk ve desenler kullanılmaktadır.Eskiden çarık sonraları pörçüklü ıskarpin günümüzde ise normal ayakkabıda giyilmektedir.


  TAKILAR
  Kadın süslemesinde takılar ve makyaj malzemesinin önemi büyüktür.Adıyaman yöresinde takı özellikle ,gümüş ve altından yapılan takıların yeri önemlidir.Alına alınlık takılır.Başın arka kısmına sırta doğru uzanacak şekilde keji-güli ( yünden yapılan saç örgüsü ) takılır,örgünün uç kısımlarına renkli boncuklardan süslemeler bulunmaktadır.Boyuna beşi bir yerde ve gramisede takılır.
  Bele gümüş kemer takılır.Kimi köylerde de kadınların dövme yaptığı da görülmüştür. Dövmelerin genellikle burun ve göğüs kısmına yaptığı görülmüştür.Evli kadınlar makyaj malzemesi olarak sadece sürme kullanır.
  Saç, el ve ayağa kına yakılmaktadır.Yas günlerinde kına yakılmaz.


  ERKEK GİYİM KUŞAM
  (erkek giyim kuşamını görmek için başlığa tıklayın)
  BAŞ
  Araştırmanın yapıldığı köylerde eskiden erkekler başlarına kullah takarlardı.Küllahın etrafına çit sarıyorlardı maddi durumu iyi olanlar da fes giyerlermiş.bazı köylerimizde renkli el örgüsü delikli yünden yapılmış (kım) takarlar.
  Şapka devrimi ile beraber sekiz köşeli şapka kullanılmaya başlanmıştır, bu tür şapkalar günümüzde halen kullanılmaktadır.
  İÇ GİYİM

  GRAS
  Erkekler çıplak bedene beyaz hassa kahka bezinden yapılan gras giyilmektedir.Gras ön tek arka tek olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır.Yaka hakim yaka ön yarım açıl v e kollar omuzdan dikişli ve uzundur bileye kadardır kol ağzı kimi yerde serbest kimi yerde de düğmelidir.


  DERPE
  Beyaz hassa veya kahka bezinden yapılmaktadır alta giyilmektedir kısa peyiklidir.Parçaları erkek şalvarının parçaları genişliğindedir.Beden kısmı lastiklidir paçaları kimi yerde düğmeli kimi yerde düzdür.
  İç giyim olarak geçen derpe gras günlük yaşamda rahatlıkla kullanılmaktadır.Bağda,bahçede,çarşı ve pazarda rahatlıkla giyilmektedir. özel günlerde hatta düğünlerde bile giyildiği görülmüştür.

  DIŞ GİYİM
  GÖMLEK İŞLİK
  Kutnu (ibrahimi kumaş) kemha gibi kumaşlardan dikilmektedir bu gömleğin kolları bileğe kadar uzun ve serbesttir ön iki parçadan arka tek parçadan oluşmaktadır yaka hakim sarı ve bayaz çizgili renklerden oluşmaktadır.


  YELEK
  Eskiden gömleğin üzerine suriyeden gelen ve adını kırkdüğme (üzerindeki düğmelerden dolayı bu ismi almıştır) giyilmekteydi.günümüzde halen giyilmektedir.Bunun yanında normal yelek günümüzde halen kullanılan yelektir bu yelek iskoç ve ingiliz gabardin kumaştan yapılmaktadır.


  ŞALVAR
  Gabardin ingiliz ve iskoç kumaştan yapılır şalvar iki önden iki arkada olmak üzere dört adet ek parça ile genişlik verilmektedir bu parçalardan oluşturulan kısma peyik denilmektedir peyik uçkur kısmından dize kadar uzatılmaktadır şalvarın bel kısmına uçkur eklenmektedir şalvarın her iki yanındada cep bulunmaktadır.


  KIL ŞALVAR
  Kıl dokuma kumaştan yapılan bir şalvardır uçkur kısmına geçirilen ipin ucu püsküllüdür bu ip dışarı bırakılır. kesimi diğer şalvar gibidir bu şalvarın altına çarık giyilir.çarığın içine giyilen yün çorap dize kadar çekilir.bu şalvarın rengi siyah veya kahverengidir.


  ABA ÇOBAN ABASI
  Keçe haline getirilmiş yünden yapılmaktadır.rengi krem rengidir bir diğer aba da kıl dokuma kumaştan yapılmaktadır.Arka kahverengi ve tek parçadan ön krem rengi ve iki parçadan oluşur.Abanın boyu dize kadardır kol yarım ve eklemelidir


  AYAK
  Ayağa yünden el örgüsü çoraplar giyilir bu çoraplar düz yapıldığı gibi desenli olacak şekildede yapılmaktadır.Yörede sırasıyla çarık,pöçüklü yemeni,yemeni,iskarpin ve günümüzde kundura giyilmektedir.


  TAKILAR VE SÜSLER
  Bekar erkeklerde peçem bırakılmış, evli erkeklerde perçem bulunmaz.Erkekler aksesuar olarak köstekli saat kullanırlarmış.Çok önceleri erkekler oğlan küpesi olarak tabir edilen küpe takarlarmış.eskiden ve günümüzde de parmağa yüzük takmatadırlar,muska da kullanılmaktadır.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Adıyaman Halk Oyunları Kıyafetleri

  Reklam  Yöresel kıyafetler kadınların giyimlerinde daha belirgindir. Uzun fistanlar giyen bayanlar özel günler için sakladıkları süslü kıyafetleri bulunmaktadır sandığın bir köşesinde.+ Yorum Gönder
adiyaman hal oyunu,  adıyaman halk oyunlarının kıyafetleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi