KırıkkaLe Yöresi

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden KırıkkaLe Yöresi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  KırıkkaLe Yöresi

  Reklam  KırıkkaLe Yöresi

  Forum Alev
  HALK OYUNLARI VE HALK TÜRKÜLERİ
  Halk Oyunları
  Kırıkkale'de çeşitli bölgelerimizin oyunları oynanır. Yerel oyun olarak; Mor Koyun, Menekşe, Hüdayda, Bugün Ayın Işığı, Kerpiç Kerpiç Üstüne ve Ağır Bar oynanır. Her bölgeden gelen topluluğun bölge özelliğine göre oyunları vardır. Yalnız Keskin ve Kırıkkale yöresinde halay kendisine özgüdür.
  Halk Müziği
  Kırıkkale ve yöresi, müzik türlerinde halk müziğine büyük bir eğilim gösterir. Düğünlerde bile davul zurnanın yanısıra halk müziği söylenmektedir. Her düğüne mutlaka bir saz ekibi getirilir. Yörenin belli başlı çalgıları ise; bağlama türleri, kaval, davul-zurnadır. Yörede en çok uzun hava, bozlak,aşıklama çalınıp söylenir.
  Bir Bozlak Örneği :
  Aman Dinek Dağı da yeni geldim
  Gurbetten
  Başım ayık gitmiyor da beladan
  Dertten
  Kemlik mi gelir de mert oğlu mertten
  Kötülerin gölgesi olmaz dalı olmaz
  Çıkaydım da Dinek dağı salına, salına
  Mal kataydım da mal yemezin malına
  Sıtkı bütün arkadaşın yoluna
  Biz kelleyi seve seve verenlerdeniz.
  Oyun Havası Örnekleri:
  Mor Koyun
  Mor Koyun meler gelir
  Dağları deler gelir
  Hakikatli yar olsa
  Uykuyu böler gelir
  Mor koyun kuzusuna
  Can kaynak bazısına
  Ne deyim de ağlayım
  Alnımın yazısına.
  Misket
  Güvercin uçuverdi
  Kanadın açıverdi
  El oğlu değil mi
  Sevdi de kaçıverdi
  A benim hacı yarim
  Başımın tacı yarim
  Eller bana acımaz
  Sen bari acı yarim.
  Halay
  Kırıkkale yöresinin hakim oyunu halaydır. Halay çekilirken halay türküsü değişik türlerde olabilir. Bir halayın başından sonuna kadar tamamlanması süreye bağlı değildir. Bir saat bile sürdüğü olur. Düğün, şenlik gibi günlerde çekilir. Bu halaylar, kadınlarca da zılgıt ile süslenerek ayrı bir ahenk kazanır.

  FOLKLORİK DEĞERLER (GİYİM KUŞAM)

  Kırıkkale insanının giyim kuşamı, gelenekselliğini yörelere göre kısmen sürdürmektedir.

  Kadınlarda : Ayakta papuç, işlemeli, yün örgülü çorap, üç etek çembere, başta yemeni ve üstünde de fes veya başlık dikkati çeker. Bazı yörelerimizde üç eteğin yerini çok renkli şalvar almaktadır.

  Kimi yörelerimizde de renkli poşu, oyalı yazma, sırmalı dolamalar, önü altın sırmalı kofiler, çene ve boyun bağları, baştan iki yana sallıntılı kırmızı, yeşil, mavi ziliflik kadın başına güzellik veren süslerdir. Sırtta bürümcük işlik, üstüne şetarı yelek giyilir. Bele ibrişim ya da şal kuşak da süslü giyimi tamamlayan ögelerdir. Varlıklı olanlar bellerine gümüş şavatlı, kabartma tokalı kemer takarlar. Genellikle ipek alaca önlük ya da üç etek giyilir. Ayaklarda tiftikten örülmüş çorap, tongurdaklı kundura ya da altı yumuşak papuçlar vardır.

  Erkeklerde : Kinot pantalon, sivri burun ayakkabı, yelek, yakasız işlik (gömlek) ve ceket giyilir.

  Ne var ki gerek kadın ve gerek erkeklere özgü ve geleneksel giysiler her geçen gün kaybolmakta ve yerini çağımızın getirdiği çağdaş ve daha basit giysiler almaktadır.

  KIRIKKALE HALK OYUNLARI

  Kırıkkale, halk oyunları yönünden komşu Ankara, Kırşehir, Çorum illeriyle benzerlik gösterir. Halaylar, kaşıklı oyunlar yaygındır. Zeybek bilinmez. Karakeçili ilçesinde halay olarak ; Köprüden Geçti Gelin, Oy Pambığım, Pambığım (Bugün Ayın Işığı), Üç Ayak, Yeldirme, Kaşıklı Oyun olarak da Konyalı, Gel, Gel, Süpürgesi Goruhdan, Ay Doğar Bedir Allap meşhurdur. (ÖZÇELİK 1995; 186-191, yılmaz 1996; 239-240). Ateş etrafında geceleri oynanan Sinsin, bu ilde de yaygındır. Cirit ve Tura oyunları da davul-zurna eşliğinde oynanır.

  a- Halay

  Kırıkkale yöresinin hakim oyunu halaydır. Halay çekilirken halay türküsü değişik türlerde olabilir. Bir halayın başından sonuna kadar tamamlanması süreye bağlı değildir. Bir saat bile sürdüğü olur. Düğün, şenlik gibi günlerde çekilir. Bu halaylar, kadınlarca da zılgıt ile süslenerek ayrı bir ahenk kazanır.

  Halay davul-zurna eşliğinde ağırlama, ikileme, üçleme şeklinde üç aşamada çekilmektedir. Keskin yöresi halayları daha çok ayak ve bel hareketlerine dayanır. Ağır fakat gösterişlidir. Yahşihan, Karakeçili ve Delice halaylarında ise Keskin yöresine göre bazı farklılıklar gözükür. Bu nedenle yörede Keskin halayı daha yaygındır.

  b- Sinsin

  Sinsin köy meydanlarında yakılan ateş üzerinde atlama oyunudur.

  Köy meydanında bir ateş yakılır, ateşin etrafını köy halkı sarar. Delikanlılar kendi aralarında gruplar oluşturur, bu ateşin üzerinden atlarlar. Her defasında ateşin yüksekliği artırılır. Oyuncuların ateşin yüksekliğinden cesaretleri kırılıncaya kadar oyun devam eder.

  Gruplardan biri pes edince diğer grup galip ilan edilerek ödüllendirilir.

  Sinsin oyunu tehlikeli , tehlikeli olduğu kadar da, cesaret geliştirici bir oyundur.

  c- Cirit

  Geleneksel bir Türk oyunudur. Bölgemizde bahar, yaz mevsimlerinde ve düğünlerde oynanırdı. Yetiştirilen iyi cins atlar iki gruba ayrılır. Oyuncular ellerine bir metre uzunluğunda onar adet cirit alıp atlara binerler. Gruplar arasındaki mesafe 50 m. kadardır.

  Gruplar karşı karşıya gelerek eşleşirler. Oyunculardan herhangi birisi rakibi üzerine at koşturup, uygun bir mesafeden ciritini atar. Rakip oyuncu, kendisine atılan bu ciritten atın sağına veya soluna eğilmek suretiyle sakınır. Cirit rakibe değmiş ise oyuncu oyundan çıkar, eğer değmemiş ise ciriti atıp kaçan oyuncuyu, cirit atılan oyuncu atı ile takip ederek ciritini fırlatır, eğer değerse oyuncu çıkar, eğer değmemiş ise yerlerine geçerler, sıra diğer oyunculara gelir. Böylelikle oyunda tek kişi kalıncaya veya gruplardan birisi tüm oyuncularını kaybedinceye kadar oyun devam eder. Galip gelenler köy halkı tarafından ödüllendirilir.

  d- Semah

  Semah Hasandede, Haydar Sultan, Koçubaba ve Hamzalı kasabalarında yaygındır. Bağlama ve keman çalgılarıyla nefesler, deyişler, demeler söylenir, semah dönülür.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: KırıkkaLe Yöresi

  Reklam  Teşekkür ederim forumalev güzel bir site :)+ Yorum Gönder
kırıkkale yöresi ,  kırıkkale yöresinin çalgıları,  kırıkkale yöresel özellikleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi