Antep Yöresi Hakkında Genel Bilgi

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Antep Yöresi Hakkında Genel Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Antep Yöresi Hakkında Genel Bilgi

  Reklam  Antep Yöresi Hakkında Genel Bilgi

  Forum Alev
  Halk oyunları bakımından Halay bölgesi içerisindedir . Halaylar oyuncuların yarı halka biçiminde birbirlerine tutunarak oynadikları oyunlardır.Kadın ve erkeklerin birlikte dans ettiği bu yöremizde hasat sonunda yapılan eğlenceler işlenmektedir. Melodik yapısı zengin olan bu yöremizde danslar zaman zaman ağır,zaman zaman da çok ritmiktir. Türkmen bölgesi olan Gaziantepte oyunlar ayrı ayrı diziler halinde de oynanmaktadır. Gaziantep gerek kız erkek giysileri ve aksesuar bakımından çok zengindir.Leylim Halayları, Kaval, Düdük, Tef ve bir türkücüden oluşan müzik grubunun eşliginde yürütülür.

  OYUN ÇEŞİTLERİ:

  Dokuzlu, Oguzlu, Çepikli-Çibikli (Havarisko da denir. ), Kırıkhan, Ağırlama, Fatige demune, Mani, Sirin Nar, Mendilli, Leylim,Meryem, Mermere, Kaba, Tam Kaba, Kirikcan, Çobanbeyli, Nahsani, Barak Halayi ya da Barak iki Kamis oyunu, Üçürdüm.

  Oyunlara eşlik eden müzik aletleri şunlardır:

  Davul, Zurna
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Antep Yöresi Hakkında Genel Bilgi

  Reklam  Ülkemizin en zengin mutfak ve kültür mirasına sahiptir.Çok eski zamanlardan beri yerleşim yeri olan bu yöre aynı zamanda arkeolojik eserleri ile de ünlüdür.Aynı zamanda dünyanın en eski ve büyük mozaik kalıntıları da yine buradadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi