Kastamonu Halk Oyunları

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Kastamonu Halk Oyunları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Kastamonu Halk Oyunları

  Reklam  Kastamonu Halk Oyunları

  Forum Alev
  Geleneksel Halk Oyunları: Kastamonu ve yöresi zeybek bölgesidir. Kıyı kasabalarındaki oyunlar ise horon et kisindedir. Çevre köylerde davulla oynanan köçek havalarına merkezde rastlanmaz.

  Zeybek: Kastamonu'da zeybek, düğün nişan törenlerinde, ulusal bayramlarda, eğlence günlerinde oynanır. Genellikle erkeklerin oyunlarına davul-zurna eşlik eder. Kıyı kasabalarında denize, donanmaya ilişkin sözlerle, devinimlerle oynanan oyunlar da vardır. Kastamonu ve çevresinde zeybeklerin sözlü bölümlerinde oynanmaz. Oyun aralarında davulcular ortaya çıkarak beceri gerektiren değişik devinimlerle tek kişilik gösteriler yaparlar. Bu gösteri oyuncuların dinlenmesine olanak sağlar. Davulcu yerini alırken oyuncular da yeni bir zeybeğe geçer.

  Yöre zeybeklerinin en bilinenleri şunlardır: Aşağı tmaret. Ben Tefimi, Beyler Bahçesi, Bütün Çırdak (Çıtırdak, Çığır-dak). Yarım Çırdak, Çeliktendir, Qçekdağ, Dere Bekleyen, Erencik, Genç Osman, Hendek, Heyamola, Kara Kuzu Havası, Karanfil Oyunu, Kınalı Keklik, Mendan, Oturak Havası, Rakı İçtim, Sepetçioğlu, Topal Koşma, Kolbastı, vb.

  Bunlardan bir bölümü şöyle oynanır:

  Sepetçioğlu Zeybeği: Yörenin en yaygın zeybeğidir. 4-6 kişiyle oynanır. Tüm devinimler yiğitlik gösterisi biçimindedir. Birde öyküsü vardır:

  Sepetçioğlu Osman Efe, Araç llçesi'nin Boyalı Bucağı'nda doğmuş, sepetçilikle geçinen bir Yörük gencidir. Bir anlatıya göre, Isfendiyaroğulları soyundan Hamza Bey, başka bir anlatıya göre Rüstem ya da Ali Bey, ağır vergilerle halkı ezmekte, haraca kesmektedir. Bir gün beyin adamları Sepetçioğlu Osman'dan bir haftada 100 sepet yapmasını isterler. Osman, bunun olanaksızlığını anlatırsa da dinletemez. Buyruğa karşı gelmiş sayılarak beye götürülür. Osman koltuğunun altına sakladığı saldırmayla (hançer) beyi öldürür. Yakalanıp zindana atılır. Bir yolunu bulup kaçar. Arac'ın Gülpü Dağı'na çıkar, beyin adamlarıyla tek başına savaşır. Beyin yerine geçen oğlu da halkı ezmektedir. Osman, köydeki sözlüsüyle evlenmiştir. Kastamonu Beyi, Osman'ın yaşlı anasını, karısını yakalatır. Osman gelip teslim olmazsa onları öldüreceğini duyurur. Gizlice beyin odasına giren Osman, anasını, karısını kurtarıp dağa götürür. Beyin adamları ardındadır. Kuşatılan Sepetçioğlu, yiğitçe savaşırsa da anası ve karısıyla birlikte öldürülür.

  Bir anlatıya göre ise, beyin kızını kaçırdığı için sarılıp, yaralanmıştır. Kız da isyancı sayılıp hapse atılmıştır. Osman yakalanarak, İstanbul'da yargılanmış ve idam edilmiştir. Başka bir anlatıdaysa Padişah'ın Sepetçioğlu'nu bağışladığı söylenir.

  Oyunun tüm devinimleri, Kastamonu uşağının ağırbaşlılığını, uysallığını, yürek bütünlüğünü, kötülerle savaşımını, haksızlıklara karşı çıkarak ölümü bile göze almasını simgeler.

  Oyun üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde türkü söylenerek yürünür. Sonra ağır, zaman zaman karşılıklı oyunlar oynanır. İkinci bölümde türkü sürerken oyun durur, sonra yeniden başlar. Bu bölümde diz kırmalar, sekmeler, el vuruşlar çoktur. Üçüncü bölüm yine türküyle başlar, karşılıklı el vurmalar, sekmeler, yerde yapılan devinimlerle sürer. Oyunun türküsü şöyledir:

  Sepetçioğlu bir ananın kuzusu

  Hiç gitmiyor yüreğimden efem de sızusu vay vay

  Böyleymiş alnımızın yazısu

  Yassıl dağlar yassıl aslan efem de geliyo haydah

  Gidelim Kışla önüne aşağı

  Salıvermiş ince belden kuşağı

  Yaman olur Kastamonu uşşağı

  Yol verin efem dumanlı dağlar oy

  Yaslan Sepetçioğlu dağlara yaslan

  Laleli çimenli dağlara yaslan

  Analar doğurmaz sen gibi aslan

  Eğil dağlar eğil efem de geliyor haydah

  Seslen Sepetçioğlu efece seslen

  Laleli çimenli dağlara yaslan

  Analar doğurmaz sen gibi aslan

  Yassıl dağlar yassıl Osman efem de geliyor

  vay vay (...)

  Çırdak (Çıtırdak, Çığırdak): Erkek oyunudur. Devinimler Sepetçioğlu Zeybeği'ne benzer. Türküsü de vardır. Küre ilçesinin Çırdak Köyü'ne yapılan bir baskın olayı üstüne yakılmıştır. Üç bölümden oluşan oyunun bolüm başlangıçları türkülüdür. Zeybeklere özgü sekmeler, el vurmalar, diz vurmalar, ortaya geliş gidişler biçiminde oynanır. Türküsü şöyledir:

  Şu Çırdaktan da baskun geliyor

  Aman baskun da değil dostun geliyor

  Kaygusuz avrat, hepdeyive kaygusuz avrat

  Şu çırdaktan da gece meçe geçtim

  Aman garlı buzlu sular mular içtim

  Saygusuz yarim,hop deyiveıkaygusuz yarim

  Nazlı yardan aman tez mi geçtin

  Yuvarlağım toparlağım da kak gidiverdim

  Cıvarayı feneri de yak gidiverelim

  Kaygusuz yarim

  Şu çardağın ekinleri

  Aman top top olmuş da kakülleri

  Saygusuz yarim hop deyive kaygusuz

  … yarim

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Kastamonu Halk Oyunları

  Reklam  Güzel bir site forumalev işime çok yarıyor :) 3. 3
  Ziyaretçi
  bu benim işime yaramadı ama yinede çok teşekkürler önemli bilgiler elde ettim ve anlamını öğrendim bi dahakine hep buradan araştırıcam 4. 4
  Ziyaretçi
  Çok saolun benim işime yaradı :D

+ Yorum Gönder
kastamonu yöresel çalgıları,  kastamonun yöresel çalgıları nelerdir,  kastamonu halk oyunları nelerdir,  kastamonu oyunları,  kastamonunun yöresel çalgıları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi