Haccın Farziyetinin Sebebi ve Edasının Fevrî Olup Olmadığı

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Hac Bölümünden Haccın Farziyetinin Sebebi ve Edasının Fevrî Olup Olmadığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Haccın Farziyetinin Sebebi ve Edasının Fevrî Olup Olmadığı

  Reklam  Haccın Farziyetinin Sebebi ve Edasının Fevrî Olup Olmadığı

  Forum Alev
  Haccın Farziyetinin Sebebi ve Edasının Fevrî Olup Olmadığı

  30- Haccın farz olmasına sebeb Beytullah'ın (Kabe'nin) bulunmasıdır. Bu kutsal mabedi ziyaret için Yüce Allah'ın emri ile hac farz kılınmıştır. Bu sebeb tekerrür etmediği için haccın farziyeti de tekrarlanmaz. Mükellef olan kimsenin ömründe bir defa hac etmesiyle bu farz yerine getirilmiş olur. Öyle ki, akıl ve baliğ olan bir müslüman fakir iken yürüyerek hac etmiş olsa, sonradan zengin olmakla tekrar hac yapması gerekmez.

  31- Hac, Hazret-i Peygamberin hicretlerinin dokuzunca yılında farz kılınmıştır. Bu sene Resûlüllah Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) tarafından Ebû Bekir Es-Sıddık (radıyallahu anh) Hac Emiri tayin buyurulmuştu. Hicretin onuncu yılında da Peygamber Efendimiz Mekke'ye yönelerek hac farizasını yerine getirmişlerdi.

  32- Hac farizasını yerine getirmeye gelince, bu fevrî (farz olunca hemen yerine getirilmeli) midir yoksa ömrî (ömrü içinde yapılması yeterli) midir? Burada iki görüş vardır. Bir görüşe göre, hac farizası ömrîdir. Yükümlü bunu hayatta bulundukça dilediği sene yapabilir. Geciktirmesinden dolayı günah işlemiş olmaz. Ancak hac farizasını yapmadan ölürse günahkâr olur.

  Fakat sahih görülen diğer bir görüşe göre, bunun edası (yerine getirmesi) fevrîdir. Şartlarını kendinde toplayan kimsenin hemen zamanında hacca gitmesi ona farz olur. Bu tarihte hacca gitmezse günah işlemiş olur. Öyle ki, sonradan bu şartları yitirse, hac üzerine borç kalır, bundan sorumlu bulunur.

  33- Hac aylarında (hac mevsiminde) hac şartlarını kendinde toplayan ve yolculuğu için yeterli bir müddet bulunan kimseye de hac farz olur. Bu haccın farziyetinin yerine getirilmesi de bir görüşe göre ömrî ise de, daha sahih görülen diğer bir görüşe göre fevrîdir (hemen o mevsimde hac yapmak gerekir). 2. 2
  Zehra
  Üye

  --->: Haccın Farziyetinin Sebebi ve Edasının Fevrî Olup Olmadığı

  Reklam  Allah razı olsun mum 3. 3
  munzir
  Üye
  Hac bilgileri için Allah(cc) Senden Razı Olsun Kardeşim+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi