Hac İle Umrenin Mahiyetleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Hac Bölümünden Hac İle Umrenin Mahiyetleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Hac İle Umrenin Mahiyetleri

  Reklam  Hac İle Umrenin Mahiyetleri

  Forum Alev
  Hac İle Umrenin Mahiyetleri
  1- Hac, lûgatta, saygı değer makamları ve diğer yerleri ziyaret kasdında bulunmaktır. Din deyiminde ise: "Arafat'da özel vaktinde bir mikdar durmaktan ve ondan sonra Kâbe-i Muazzama'yı usulü üzere tavaf ederek ziyaret yapmaktan ibarettir. Hac yapan kimseye Hâcc (Hacı) denir. Bunun çoğulu "Hüccac"dır.
  2- Umre, lûgatta ziyaret manasınadır. Din deyiminde: "Kâbe-i Muazzama'yı tavaftan ve Safa ile Merve denilen iki yer arasında sa'y etmekten (koşar gibi gidip gelmekten) ibarettir. Bunun için belli bir zaman yoktur. Senenin her mevsiminde yapılabilir. Yalnız Arefe günü ile Kurban bayramının dört gününde yapılması mekruhtur. Ramazan ayında yapılması mendubdur.
  3- Umre, müekked bir sünnettir. Bunu yapan kimseye "Mutemir" denir. Farz olan hacca, Hacc-ı Ekber denildiği gibi, umreye de "Hacc-ı Asgar" denilir. Bununla beraber Arefe günü cumaya raslayan bir farz hacca da "Hacc-ı Ekber" denilmektedir.
  (Umre, İmam Malik'e göre de bir müekked sünnettir. Fakat İmam Şafiî'ye göre, ömürde bir defa hemen yerine getirilmesi gerekmeyen bir farz-ı ayndır. Hanbelî'lere göre, hemen yerine getirilmesi gereken bir farzdır.)
 2. 2
  Zehra
  Üye

  --->: Hac İle Umrenin Mahiyetleri

  Reklam  Allah razı olsun mum 3. 3
  munzir
  Üye
  Hac bilgileri için Allah(cc) Senden Razı Olsun Kardeşim+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi