İhram Nedir ? İhrama Nasıl Girilir ?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Hac Bölümünden İhram Nedir ? İhrama Nasıl Girilir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  misafirr
  Yeni Üye
  Reklam

  İhram Nedir ? İhrama Nasıl Girilir ?

  Reklam  İhram Nedir ? İhrama Nasıl Girilir ?

  Forum Alev
  İhrama Girmek

  Hac yapacak bir kimsenin ilk işi ihrama girmektir. İhrama girmek haccın şartıdır. İhrama girmeden hac yapılamaz.

  A- İhram Nedir ?

  Haccın şartlarından biri olarak ihram, hac ya da umre yapmaya niyet eden kişinin, başka zamanlarda işlemesi mübah olan bazı fiil ve davranışları, belirli bir süre kendisine haram kılması, yasaklamasıdır. Buna "ihrama girme" de denir. İhrama girmiş olmanın gereklerinden biri olarak bürünülen havlu ve benzeri türden dikişsiz kıyafete de halk arasında ihram denmektedir. Ancak "ihram" bu değildir. Usulüne göre ihrama girilmediği sürece söz konusu bu örtülere bürünmekle ihrama girilmiş olunmaz.

  B- İhrama Nasıl Girilir ?

  İhrama, "Niyet" ve "Telbiye" ile girilir. "Niyet" ve "Telbiye" ihramın rükünleridir. Bunlar olmadan ihrama girme gerçekleşmez.

  a- Niyet

  "Niyet", yapılacak haccın şeklini kalben belirlemektir. Ayrıca lisanen söylenmesi müstehaptır. Burada temettu haccının yapılışı esas alındığına göre niyet umre için yapılacaktır.

  Şöyle niyet edilir:

  "Allah’ım umre yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" 2. 2
  munzir
  Üye

  --->: İhram Nedir ? İhrama Nasıl Girilir ?

  Reklam  Allah c.c. razı olsun... 3. 3
  !!!!€L!F!!!!
  Üye
  paylaşım için teşekkürler...allah razı olsun... 4. 4
  Zehra
  Üye
  paylaşım için Allah razı olsun

 5. 5
  Abdullah57
  Yeni Üye
  ben kur'an dinlerken "ihramlıyken avlanmayın" diyordu. çok büyük günahmış. Meğer oruclunun orucu bozması gibi birşey... Allah razı olsun paylaşımın için.

 6. 6
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  İhram Nedir?

  İhram haccın ve ömrenin sıhhat şartıdır. İhrama girmeden hac ve ömre yapılamaz. İhram, hac ve ömre yapmak niyetiyle, serbest olduğu zaman kendisine helâl olan bâzı şeyleri haram kılmak demektir. İhramın şartı, hacca veya ömreye niyet edip telbiye getirmektir. İkisi birlikte yapılmalıdır.  Mehmet Dikmen


  İhrama Nasıl Girilir?

  İhrama girileceği zaman gusledilir, gusletmek imkânı yoksa abdest alınır. İhrama girerken yapılacak gusül sünnet-i müekkededir. Bu gusül, hadesten taharet için değil, maddî temizlik içindir. Bu bakımdan hayız ve nifas hâlindeki kadınlar bile gusledebilirler. Tam bir temizlik için, ayrıca tırnaklar kesilir, bıyıklar kısaltılır, koltuk altları ve kasıklar traş edilir. Bu temizlikleri yolda ihrama girerken yapmak imkânı olmayacaksa, evde yola çıkmadan evvel yapmak lâzımdır. Bundan sonra ayakkabılar ve dikişli elbiseler çıkarılır. İzar ve rida adı verilen iki parçadan ibaret bir örtü ile vücut örtülür. Göbekten diz kapakları altına kadar sarılarak giyilen parçaya izar ve belden yukarı omuzlar üzerine alınana da rida denilir. Bu örtülerin beyaz ve yeni olması güzeldir. Yeni olmasa bile temiz olması şarttır. Kadınlar el ve yüzleri -saçları görülmemek kaydıyla- açık olarak günlük kıyafetleriyle ihram vaziyeti alırlar. Sonra güzel kokulardan bir koku sürünür. Ancak kokunun ihrama girdikten sonra vücutta veya elbisede renk ve izi kalmamalıdır. Kokusu kalabilir. İhrama sarılıp kokulandıktan sonra iki rek`at namaz kılınır. Vakit kerahet vakti ise namaz kılınmaz. Kılınan bu namaz, sünnettir. Birinci rek`atında Fâtiha`dan sonra Kâfirûn sûresini, ikinci rek`atta da İhlâs sûresini okumak faziletlidir. Namazın sonunda Allah`tan hac için yardım ve kolaylık istenir. "Allahümme innî ürîdü`l-hacce fe-yessirhü lî ve tekabbelhü minnî." Yani, "Allahım, hac etmek istiyorum, onu bana kolaylaştır ve benden kabul buyur" diye dua edilir. Bu ömresiz sadece hac yapmak niyetiyle ihrama girildiği takdirdedir. Temettü haccı yapmak isteyenler hacca değil ömreye niyet ederler. Kıran haccı yapmak istiyenler ise, ömre ile haccı birlikte niyet ederler. Bu niyet ve duayı müteâkip telbiyeye başlanır. Telbiyenin sözlerini daha önce yazmıştık. Telbiye, hacının Allah`ın emrine âmâde ve onu yerine getirmek için can attığını ifade eder. "Buyur Allahım, emrine âmâdeyim" demektir. Böylece ihrama girilmiş olur. Artık yol boyunca Peygamber Efendimize bol bol salâvatlar getirilir, dualar yapılır; zikir, tesbih ve tehlilde bulunulur. Farz namazların ardından da çokça telbiye getirilir. Telbiyeleri yüksek sesle söylemek, erkekler için müstehabtır; kadınlar ise seslerini yükseltmeden söylerler.  Mehmet Dikmen
 7. 7
  Zamira
  Yeni Üye
  Allah razı olsun konu için

 8. 8
  Ziyaretçi
  allah sizden razı olsun

 9. 9
  Ziyaretçi
  selamun aleykum konu için Allah razı olsun

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok işimize yaradı, Allah razı olsun.Allaha emanet olun☺

+ Yorum Gönder
ihram nedir,  ihram ne demek,  ihram nedir kısaca,  ihram,  ihrama girmek nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 16 kişi