Siyah noktalar ve çözüm yolları

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Güzellik ve Makyaj Bölümünden Siyah noktalar ve çözüm yolları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Siyah noktalar ve çözüm yolları

  Reklam  Siyah noktalar ve çözüm yolları

  Forum Alev
  Siyah noktalara çözüm

  Cilt problemi olan siyah noktalardan 4 adımda kurtulmanız mümkün...

  Yağ bezleri tarafından salgılanan fazla sebumun sebep olduğu siyah noktalar cilt problemlerinin başında geliyor. Deri altındaki yağ hücrelerinin salgıladığı bu sebum gözenekleri tıkıyor, havayla temas ettiğinde de oksitlenerek rengi koyulaşıyor ve siyah noktalara dönüşüyor. Bu sorunu önlemek için yumuşak bir sünger yardımıyla ölü hücrelerin ve siyah noktaların üzerini hafif masaj yaparak temizleyin. Parmak ucunuza bir miktar parçacıklı jel (peeling jeli)sürerek haftada bir ya da iki kere özellikle burnunuzu, alnınızı ve çene bölgenizi masaj yaparak ovalayın. Buhar banyosu yapın! Siz de evinizde kolayca buhar banyosu yapabilirsiniz.
  Nasıl mı? Önce temiz bir kabın içine kaynamış suyu dökün, ardından başınızın üstüne bir örtü örterek yüzünüzü bir süre bu suyun buharına tutun. Bu yöntem, cildinize yumuşaklık kazandırmakla birlikte gözeneklerinizi açacak ve siyah noktalara müdahale edebilmeniz için en uygun ortamı sağlayacak Pamuktan yardım alın Buhar banyosundan sonra siyah noktaları çıkarmak daha kolay olur.
  Bunun için elinize iki parça temiz pamuk alın. Ardından tırnağınızın ucuyla en belirgin siyah noktaların üzerine hafifçe bastırın. (Bu işlemi yaparken tırnağınızın direkt olarak cildinize değmemesine dikkat edin, pamuklardan yardım alarak cildinize dokunun!) Siyah noktaları çıkarırken son derece nazik olun ve cildinize zarar vermemeye özen gösterin. İşlem sırasında cildinizde kırmızılıklar oluşmaya başlıyorsa bir hafta ara vermeniz yerinde olacaktır.
  Cildimizin sebum üretiminin neden olduğu siyah noktalar hepimizin en büyük problemlerinden biridir. Ama gene de onlardan kurtulmak için yapılacak birkaç şey vardır.
  • Alfa hidroksi asitler siyah noktalara karşı savunmanın en büyük yardımcısıdır. Cildi nazikçe eksfoliye ederek hücrelerin çoğalıp gözenekleri tıkamasını engeller.
  • Gözenek bantları ile ilgili pekçok karmaşık yorum mevcuttur. Kimi insanlar severken kimi de cildini soymaktan başka işe yaramadığını söylemektedir. Hassas bir cilde sahipseniz kesinlikle bu bantlardan sakınmalısınız.
  • Herhangi bir parfümeriye gidin ve salislik asit içeren bir temizleyici satın alın. Cildinizdeki fazla sebumu yok edecek ve gözeneklerinizin tıkanmasını engelleyecektir.
  • Çok inatçı siyah noktalar dermatologlar tarafından yok edilir.
  • Retin-A ise siyah noktaları yok edebilecek diğer bir içeriktir. Hidroksi asitlerden daha güçlüdür ve siyah noktaları yok ederken hücre yenilenmesini de hızlandırır. Böylece hücrelerin gözeneklerinizi tıkama şansı azalır.
  • Siyah noktalardan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz pek çok reçete mevcuttur. Limon suyunu badem yağı ve gliserin ile karıştırın. Yüzünüze uygulayın.
  • Koyu kıvama gelinceye kadar yumurtanın beyazını çırpın. Bir çay kaşığı bal ilav edin ve pamuklu bez yardımı ile gerekli bölgeye uygulayın. Yarım saat bekletin ve ılık su ile durulayın.


 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Siyah noktalar ve çözüm yolları

  Reklam  Siyah noktaların kolayca giderilebilmesi için yüzün yumuşatılması gerekir. Kaynatılmış suya havlu bir süre tutulduktan sonra bir kaç dakika boyunca yüze tutulmalı ve bir kaç defa tekrarlanır deri yumuşadığı için siyah noktalar geçecektir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi