Maddi Ve Manevi Temizlik

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Güzel Yazılar / Makaleler Bölümünden Maddi Ve Manevi Temizlik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Maddi Ve Manevi Temizlik

  Reklam  Maddi Ve Manevi Temizlik

  Forum Alev
  MADDİ VE MANEVİ TEMİZLİK

  Genel manada temizlik; vücut temizliğinden başlayıp, yaşam mekanlarımızla devam eden, her çeşit temizliktir. Buna dış temizlik, maddi temizlik de diyebiliriz. Bir de manevi temizlik vardır. O da; ruhumuz, beynimiz, kalbimiz, niyetlerimiz ve düşüncelerimizdir. Her iş niyetle başlar. Niyetlerimiz icraatlarımızın tohumudur. Düşüncelerimiz, kalbimiz, niyetlerimiz temiz olursa işimiz temiz ve güzel olur. Dolayısıyla güzel işlerin yapılması, düşünce ve niyetlerimizin temizliğine bağlıdır. Niyetleri ve düşünceleri kötü kişi, bozuktur habis ruhların işi.
  Başımızı tırnaklarımızla kazıyarak yıkasak, göğsümüzü sabunlayıp, alabildiğince ovsak kalbimizi temizleyemeyiz. Sadece vücudumuzun dışı temizlenir. Demek ki banyo yaptığımız zaman, beynimizi ve kalbimizi kötü düşünce ve niyetlerden arındıramıyoruz. “Kalbim temizdir” diyenlere sormak lazım! Kalbinizi nasıl temizlediniz? Lisanlarıyla veremedikleri cevabı, yaşayışları verecektir. Yaptıkları ve yaşadıkları en iyi cevaptır! İç, dış münasebetleri çok önemlidir! “İçi dışına vurmuş” sözünü düşünün! İçinde su olan testinin dışına yağ mı sızar? Her iş niyetle başlar. Bir sistem bütünlük arz eder. İç, dış bir bütünün iki ayrı parçasıdır. Her parça; iyi, güzel, sağlıklı ve temiz olacak ki bütün de temiz ve kaliteli olsun! Bunların dengesi hayatı güzelleştirir.
  Herkes banyoda veya hamamda yıkanır, vücudu temizlenir. İnsanın bu temizliği yapması şarttır ve önemlidir. “Temizlik imandandır” dendiğinde sadece dıştan yapılan temizlik anlaşılmamalıdır.
  Temizlik, maddi ve manevidir. İnsanın maddi temizliği, manevi temizliği nispetindedir. Manevi temizlik; kendimiz neyi nasıl istiyorsak, başkası da onu öyle ister düşüncenin hayata geçirilmesiyle olur.
  Hayat boyu sürekli yaptıklarımız, alıştıklarımızdır. Alışıp, sürekli yaptığımız her şey kültürümüzdür. Elimizde bulunan ve çöpe atacağımız, çöp niteliğindeki bir nesneyi, rastgele etrafa atmak veya atmamak bir kültür işidir ve alışkanlıktır! Onu rastgele etrafa atmamayı alışkanlık haline getirmeliyiz! Böylece değişimin bir adımını atmış oluruz.
  Yapılan iş; doğru, güzel ve kaliteli olmalı ki, hem sürekli, hem de kazançlı olsun! Böyle olması manevi temizliğe bağlıdır.
  Aslında yapılacak işler belli ve kolaydır. Yapıldığında, insana mutluluk, huzur ve güven veren işlerdir. Madem böyle ise niçin yapmıyoruz? Hepimiz yapacağız da; nefsimize söz geçiremiyoruz. Nefsimiz sınır tanımak istemiyor. Nefsine sahip çıkanlar başarılı olanlardır.
  Dünyanın imtihan yeri olduğunu hayatın her noktasında görüp anlıyoruz. Görüp anladığımız halde, cevabı doğru veremiyoruz. Dolayısıyla insan hüsrandadır. Cennetin ucuz, cehennemin de lüzumsuz olmadığı anlaşılıyor. Cennet de hak, cehennem de hak. İnsanlar seçmekte serbesttirler. Maddi temizlik, manevi temizliğin içindedir!

  Durmuş Göktekin
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Maddi Ve Manevi Temizlik

  Reklam  sağolun ödevimi yaptım 3. 3
  Ziyaretçi
  çok saolun ödevim tamam 4. 4
  Ziyaretçi
  Ben sadece maddi ve manevi temizliğin ne olduğunu istiyordum ama fazla çıktı
  Böyle daha iyidir
  Teşekkürler
  Çok teşekkür ederim
  Cuma günü yazılım var bunlar çıkacakta
  Valla ne diyim
  Tekrar tekrar
  Çook teşekkür ederim
  Bu siteyi sevdim
  Size diyorum www.forumalev.net
  Tekrardan çooooooooook teşekkür ederim

 5. 5
  Aykal
  Bayan Üye
  Maddi ve Manevi Temizlik


  Genel olarak temizlik bir insanın tüm kirlerden korunması arınması ve dışarıya olan dünyanın temiz olması demektir. Temizlik sağlıklı yaşam açısındanda çokça önemli bir unsurdur. Allaha yakınlığımızı ve sevildiğimizi temiz olmamızla başlayabilir ve bu konuda önemili adım atmış oluruz.


  Sağlığımızın korunması ve vucudumuzun bakteri ve kirlerden arınması için temizliğimize büyük önem göstermeliyiz.
  bunlara örnek verecek olursak; Yemekten önce ve sonra ellerimizi yıkamalı ,dişlerimizi fırçalamalı ve kirli olan yerlere dokunmamamız gerekir.


  Maddi temizliğimize dikkat gösterdiğimiz gibi en önemli olan unsurlardan birisi olan Manevi temizliğimizede büyük önem göstermeliyiz.

  Manevi temizliğimize Allaha samimi bir tevbe ile başlayabilir ve böylelikle büyük bir adım atmış oluruz. Abdest ve alacağımız gusul ler , namaza duracağımız vakit elbiselerimizi temiz tutmamız maddi temizliktir, Oruç,namaz kılmak,zekat vermek,sadaka,kuran ile amel ve Hac ibadeti bizler çin herbiri gerçek manada manevi temizlik olurlar.

  Manevi kirlerden arınmanın en önemli ve tek yolu Tevbe etmek ,Allah ın emirlerine uymak bizler için koyduğu yasakları göz önünde bulundurmak ile olur.

  unutulmamalıdırki muhakkakki Allah temiz olanı sever.


 6. 6
  Ziyaretçi
  aynen bnm ödevimde tamamdır :D

+ Yorum Gönder
maddi ve manevi temizlik nedir,  maddi temizlik,  maddi temizlik ve manevi temizlik nedir,  maddi ve manevi temizlik,  maddi ve manevi temizlik nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 29 kişi