Orman ile ilgili kompozisyon

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Ciddi Konular ve Güzel Yazılar / Makaleler Bölümünden Orman ile ilgili kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Orman ile ilgili kompozisyon

  Reklam  Orman ile ilgili kompozisyon

  Forum Alev
  Orman; hayvanların barındı-ğı, çeşitli bitkilerin bulunduğu sık ağaç topluluklarıdır. Ormanda büyük ağaçlar, ağaççıklar, mantar-lar, otlar, yüzlerce, binlerce bitki bir arada bulunur. Çam, sedir, köknar, ladin, ardıç, meşe, dişbudak, kayın, gürgen belli başlı orman ağaçlarıdır. Ağaçlar ya kendiliğinden yetişir, ya da insanların ormana diktiği fidan-lardan oluşur. Ormanın küçüğüne, ağaçların seyrek olduğu yerlere koru denir.

  Eskiden yeryüzünün büyük bir bölümü ormanlarla kaplıydı. insanların bilgisizlikleri nedeniyle yok edilen ormanların yerini bozkır-lar, çoraklaşan topraklar, çöller aldı.

  İnsanlar her zaman ağaca ve ağaçtan yapılan çeşitli araç ve gereçlere gereksinme duymuşlardır. Ormanlar, ağaçlar, toprağın nemli kalmasını sağlar. Toprak kaymasını (erozyonu) önler, selleri durdurur. Ormanlar yöre-nin iklimim etkiler, yağmur yağmasını sağlar. Çok sıcakları, şiddetli soğuk-ları önler. Ormanlar aynı zamanda av hayvanlarının barınağıdır.

  Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Öte yandan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır. Evimiz, önümüzdeki masa, oturduğumuz sandalye, elimizdeki kalem, defterimiz, yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir. Ayrıca ağaçlar endüstrinin birçok kollarında, boya sanayiinde, ilaç yapımında kullanılır.

  Bize bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız. Ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız. Ormanlara en büyük zarar insanlardan gelir, insanlar orman işletmelerinden izin almadan, çıra yapmak, reçine çıkarmak için ağaçları yara-larlar. Tarla açmak, yerleşim yeri kurmak, hayvanlara otlak yeri açmak için ormanları yok ederler.

  Ateşin söndürülmeden bırakılması sigaranın söndürülmeden atılması, koskoca bir orman alanının yanıp kül olmasına neden olur. Yanan ormanın yerine yenisinin yetiştirilmesine bir insanın ömrü yetmez.

  Zararlı böcekler, kemirici hayvanlar, özellikle keçiler, ağacın yeni süren dal ve yapraklarını yiyerek ormanlara zarar verirler. Ormanlara zarar vermek, ceza yasalarımıza göre suçtur. Orman suçları bağışlanmaz suçlar-dandır.

  Ülkemizde ormanların korunması, ağaçlandırma işleri cumhuriyet yönetiminin ilanından sonra ele alındı. Tarım ve Orman Bakanlığı kuruldu. Her ilde valiler başkanlığında orman yetiştirilmesi için bir kurul vardır. Bu kurul yörede ormanların korunması ve yeni ormanlar yetiştirilmesi için kararlar alır ve uygular. Her yıl Mart ayı içinde bir haftayı Orman Haftası olarak duyurur. Haftanın bir günü Ağaç Bayramı olarak kutlanır. Uygun alanlar ağaçlandırılır. Yeni ormanların yetiştirilmesi için çalışmalar yapılır.

  Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması hem yurdumuzun, hem de dünyamızın önemli bir sorunudur. Bu nedenle 27 Mart. Dünya Orman Günü olarak her yıl kutlanmaktadır.

  Bizler de çevremizdeki ağaçların dallarım kırmayanın, fidanları sarsmayalım. Ağaçları zararlı hayvanlardan koruyalım. Yeni fidanlar dikelim. Bu etkinliklerimizi yaşam boyu sürdürelim.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: orman ile ilgili kompozisyon

  Reklam  Teşekkürler çok güzel yazmışsınız :) 3. 3
  Ziyaretçi
  çooooooooooooook güzel 4. 4
  Ziyaretçi
  cook gzll tesekkurlerr spr yha SıNAVA LAZIM DI TESEKKURLER...

 5. 5
  Ziyaretçi
  süpermiş yazılı için lazımdı;)

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş acil lazımdı teşekkür ederim..

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı muhahah :D

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel ama biraz kısa olsa iyi olur

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim bundan not alıcaktım

 10. 10
  Ziyaretçi
  açıklamasını verdiniz ama süper :D

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: orman ile ilgili kompozisyon

  Reklam  sağol bunu öğretmene okudum ve 100 aldım

 12. 12
  Ziyaretçi
  Yes I lowe you

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
orman ile ilgili kompozisyon,  ormanla ilgili kompozisyon,  orman sevgisi ile ilgili kompozisyon,  orman ile ilgili kompozisyon örnekleri,  orman hakkında kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 38 kişi