Öğretmenler günü ile ilgili yazılar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
Ciddi Konular ve Güzel Yazılar / Makaleler Bölümünden Öğretmenler günü ile ilgili yazılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Öğretmenler günü ile ilgili yazılar

  Reklam  Öğretmenler günü ile ilgili yazılar

  Forum Alev
  Eskiden öğretmene "Muallim", öğretmen yetiştiren okula da "Muallim Mektebi" denirdi. Ülkemizde öğretmen okulu ilk kez 16 Mart 1848'de açıldı. Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.

  Osmanlı İmparatorluğu döneminde eğitime ve öğretime önem verilmiyordu. Az sayıda okul vardı cumhuriyetin ilanıyla birlikte yurdumuzun her yanına yeni yeni okullar açıldı. Okul çağında olanlar bu okullarda okumaya başladı.

  Atatürk, eğitimin, öğretimin yayılmasından, yaygınlaşmasından yanaydı. 1928 yılında Arap harflerinin kaldırılıp yerine bugün kullanmakta olduğumuz Türk harflerinin kabulü tüm yurtta sevinç yarattı. Halkın yeni harfleri kısa sürede öğrenip daha çok yurttaşın okur - yazar olmasını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma başladı. Okuma - yazmayı yaygınlaştırmak için okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma - yazma öğreten okullar açıldı. Bunlara Millet Mektepleri adı verildi.

  Atatürk, Ulus Okulları dediğimiz Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başına geçerek dersler verdi. Bakanlar kurulu 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda Ata'ya Ulus Okullar Başöğretmenliği sanını verdi. 24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.

  Öğrencileri, öğretmenleri, okulu çok seven Atatürk yurt gezilerinde okullara uğrardı. Sınıflara girer, sıralara oturur, ders dinlerdi. Öğrencilere sorular sorardı. Öğretmenlerle konuşur, her yerde öğretmenliğin üstün bir meslek olduğunu anlatırdı.

  Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda nasıl canla başla çalıştıklarını yakından izlemiştir. Yurdumuzun düşman tarafından paylaşıldığı sırada öğretmenler Öğüt Kurulları oluşturarak halka ulusal bağımsızlık, Ulusal Kurtuluş Savaşı düşüncelerini yayıyordu. Öğüt Kurulları dışında öğretmenler 14 eğitim kuruluşu ile birlikte Milli Kongre Cephesini kurdular. Milli Kongre Cephesi, düşmanların İzmir'i işgal ettikleri günlerde Sultanahmet Mitingini hazırladı. Bu mitingin konuşmacılarından çoğu öğretmenlerdi.

  Başöğretmen Atatürk, öğretmenlerin Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri etkinliği hep övmüştür. Atatürk yeni Türkiye'nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancındaydı. Çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyordu. Bu nedenle Atatürk "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." Sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu saygıyı en güzel biçimde belirtmiştir.
  Atatürk'ün 100. Doğum yıldönümü 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.

  Öğretmenler Günü'nde öğretmenin toplum içindeki yeri, değeri belirtilir. Öğretmen sorunları dile getirilir. Öğretmenler Günü'nde; eğitime, öğretime hizmet etmiş, saygınlık kazanmış öğretmenler anılır. Gençlerin yetişmesindeki katkıları anlatılır. Mesleğe yeni giren öğretmenler 24 Kasımda Öğretmen Andı içerek göreve başlarlar.

  Öğretmen; yapıcı ve yaratıcıdır. İnsan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir kişidir. Atatürk; "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." demekle öğretmene yüklediği sorumluluğu ve değeri anlatmıştır.

  Öğretmenler sevgi dağıtır. İçimizi aydınlatır. Bizi doğruya yöneltir. Bilgili kişiler olmamız için çaba gösterir. Dünyayı tanıtır. Öğretmen her alanda yeniliği, yenileşmeyi savunur. Gerçekleri anlatır.


  Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları ve Atatürk ilkelerine bağlılığı öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Sıhhatini, nefesini, enerjisini, gençlik yıllarının hepsini bizim için harcar. Beceri ve yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Kısaca analar doğurur, öğretmenler yetiştirir. Bizleri ham bir madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz, dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler.
 2. 2
  Sihem
  Özel Üye

  Cevap: öğretmenler günü ile ilgili yazılar

  Reklam  öğretmenler günü yazıları güzel olmuş teşekkür ederim.

  Öğretmenler günü resimleri

  öğretmenler günü resmi.jpg


  öğretmenler günü.jpg

  öğretmenler günü1.jpg 3. 3
  Ziyaretçi
  bu resimler çok güzel...
  TEŞEKKÜRLER.. 4. 4
  Ziyaretçi
  osmanlı da eğitime önem verilmiyor muydu ? haha hiç güleceğim yoktu.

 5. 5
  Ziyaretçi
  Sayfanızı teprik ederim çoooook güzell ve komikk

 6. 6
  Ziyaretçi
  osmanlıda nası eğitime önem verilmesin iyice saçmalamışsınız yani haaah hiç gülesim yoktu salaklar....

 7. 7
  Ziyaretçi
  çokkk güzel demeyin bence iğrenç

 8. 8
  Ziyaretçi
  çok güzel ve komik resimler var teşekkür ederim

 9. 9
  Ziyaretçi
  Sağol kardeşim işimi gördü

 10. 10
  Ziyaretçi
  osmanlıda önem verilmesine veriyoduuda çok deil. bu rada yazı için teşekkür ederim

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: öğretmenler günü ile ilgili yazılar

  Reklam  çok güzel resimler koyulmuş
  bunun için teşekkürler
  ama bidahaki sefere daha çok olmasını arz ederim
  BİLMECE
  Kral tacına ne demiş?
  (başımın üstünde yerin var)demiş.
  FIKRA
  Bir gün temel ile dursun bir gökdelenin üstüne çıkmışlar.
  temel:uy ha burasi na kadar büyiktür.uşaklar ha burdan bir haftada zor düşer da.(şuanda zaten gökdelenden düşüyorlarmış.)
  dursun:usağum o zaman ben açlıktan ölirim da.

 12. 12
  Ziyaretçi
  siz slk msnz lan öğretmnleri sikim aklnzı bşnza tplyn lan ------ ç.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... Sonuncu8Sonuncu9
öğretmenler günü ile ilgili resimler,  öğretmenlerle ilgili yazı,  öğretmenler günü resmi,  öğretmenler günü ile ilgili resimle,  Öğretmenler günü resimleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 13 kişi