İnsan sevgisi nedir

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Güzel Yazılar / Makaleler Bölümünden İnsan sevgisi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İnsan sevgisi nedir

  Reklam  İnsan sevgisi nedir

  Forum Alev
  Sevgi

  isim
  İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu:
  "Sevgi ve dostluk şu dünyada o kadar az bulunan şeyler ki."- H. Taner.
  Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
  • sevgi beslemek
  Birleşik Sözler
  • sevgi seli
  Sevgi
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  240px-William-Adolphe_Bouguereau_(1825-1905)_-_A_Little_Coaxing_(1890).jpg
  William Adolphe Bouguereau (1825-1905) - A Little Coaxing (1890)
  Sevgi, sözlüklerde "İnsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu" olarak tanımlanırsa da, bu tanımın yetersiz ve yüzeysel olduğunu söyleyen birçok yazar, sevginin tam anlamıyla tanımlanamayacağını düşünmektedir.
  Sevgi denildiğinde genellikle akla ilk önce, iki karşı cins arasındaki duygusal çekim gelmekteyse de, aslında sevgi, yöneldiği hedefe (sevgiliye duyulan sevgi, Allah sevgisi, vatan sevgisi, ebeveyne duyulan sevgi, çocuğa duyulan sevgi vs.) ve biçimlerine bağlı olarak büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Şefkat, merhamet ve fedakarlık sevginin farklı kılıklardaki yansımalarıdır.

  Neo-spiritüalizm’de Sevgi
  Sevgi konusunda Neo-spiritüalist görüşler şöyle özetlenebilir:
  • Sevgi insanların ruhunda bulunan değerli ve olumlu bir yetenektir.
  • Fakat insanlar bu yeteneklerini her zaman ideale yakın bir değer olarak kullanamamaktadırlar. Yani insanlar birbirlerini gerektiği gibi sevememektedirler.
  • Sevgi her şeyden önce fedakarlıktır, yani hiçbir karşılık beklemeden başkasına kendinden bir şeyler vermek esasına dayanır.
  • Gerçek sevgi merhamet, şefkat, fedakarlık gibi diğerkamca davranışlarla, uygulamalarla kendini gösterir; aksi takdirde kuru bir laftan ibaret kalır.
  • Gerçek mutluluk, ebedi olmayan maddi değerlerle değil, ebedi olan canlı varlıklara, özellikle insan ruhlarına duyulan sevgiyle ve diğerkamca hareketlerle ilgilidir.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: insan sevgisi nedir

  Reklam  İnsan sevgisini en güzel Mevlana hazretleri söylemiştir.Yaradılanı yaratan dan ötürü hoş görmek gerekmektedir.Gerçek insan sevgisi budur.+ Yorum Gönder
insan sevgisi nedir,  insan sevgisi nedir vikipedi,  insan sevgisi nedir kısaca,  insan sevgisi,  insan sevgisi ne demektir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi